Kurucu Mesajı

Saygıdeğer Aile Şirketi Liderleri ve Temsilcileri,


Ortak Akıl Danışmanlık ailesi olarak, kendimizi 20 yılı aşkın süredir başta KOBİ’ler ve aile şirketleri olmak üzere her ölçekten ve sektörden işletmenin kurumsallaşma sürecine gerçekçi, bütüncül ve uygulanabilir çözümler sunan bir yönetim ve strateji danışmanlığı firması olarak tanımlıyor, bu süreçte Türkiye’nin “değer odaklı” aile şirketlerine hizmet vermenin gururunu taşıyoruz.

Büyük bir kısmı aile şirketlerinin mutfaklarında kolları sıvayarak geçen uzun yolculuğumuz boyunca sadece bu şirketlerin geçmişlerinden ilham almakla kalmadık, birlikte çalıştığımız her kuşak temsilcisine katma değer odaklı yaklaşarak aydınlık geleceklerine büyük bir heyecanla birlikte yürüdük.

Kurucu Mesajı - Dr. Yılmaz Sönmez

Ortak Akıl Danışmanlık’ın ilk günden bu yana amacı, bu ülkenin üretim, yatırım, istihdam ve ihracatta bel kemiği niteliğindeki aile şirketlerine veri ve analiz odaklı karar perspektifinden yaklaşarak sürdürülebilir büyümelerine katkı sağlamak oldu. Kısacası bizler ilk günden bu yana, yerli ve özgün aile şirketlerinin düşündüğünün ötesine geçmeyi ve büyümeyi hedefleyen liderleri ve temsilcileri için gücümüzü birleştirdik.

Zira iş dünyası, her zamankinden daha fazla belirsizlik ve değişim sancılarıyla karşı karşıya. Dijital, yeşil ve kurumsal dönüşüm yani “üçüz dönüşüm” adını verdiğimiz paradigma değişikliği önümüzdeki yıllarda iş dünyasının ve özellikle en kırılgan unsurlar olan aile şirketlerinin geleceğinin belirleyici unsurları olacak. Dijital, yeşil ve kurumsal dönüşüm, geleceğin başarı anahtarlarıdır. Bu dönüşümlerin iş dünyasına getirdiği fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek ve rüzgarı aile şirketlerinin lehine döndürmek için, yetkin danışman ekibimizle birlikte sürekli olarak öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Kısacası bu zorlu ve aynı zamanda fırsatlarla doldu dönüşüm başlıklarında, çözümler sunarak aile şirketlerini geleceğe taşımak için buradayız.

Kıymetli Dostlar

Ortak Akıl Danışmanlık olarak bizler de bizatihi bir aile şirketiyiz ve kurulduğumuz ilk günden bu yana değerlerine sadık kalarak, güvenilir ve dürüst çalışma ilkeleriyle hareket etmekteyiz. Aynı zamanda, her bir danışanının benzersiz ihtiyaçlarına ve hedeflerine odaklanarak özgün çözümler üretmeyi amaçlamaktayız. İnovasyon ve sürdürülebilirlik, işimizin merkezinde yer alıyor. Bu değerleri yaşatmaya ve yeni nesillere aktarmaya kararlıyız.

Başarımızı bazı temel değerlerimize borçluyuz. Bunlar; işletmelerin tamamen benzersiz ihtiyaçlarına odaklanan 360 Derece yaklaşımımız, kolları işletmenin mutfağında sıvamaya dayalı uygulamalı danışmanlık felsefemiz, on binlerce saat teorik ve pratik özgeçmişe sahip yetkin ekibimiz, işletmenin kurumsal hafızasını ve DNA’sını korumaya yönelik işbirliği odaklı tutumumuz, her bir birimin ve işletmenin performansını gerçek zamanlı olarak ölçme imkanı sunan veri odaklı yaklaşımımız, bizlere duyduğunuz güveni asla boşa çıkartmayacak gizlilik anlayışımızdır.

Ayrıca, Ortak Akıl Danışmanlık olarak sadece finansal başarıya odaklanmıyor, aynı zamanda ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) değerlerine de büyük bir önem veriyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdümüzle, doğal kaynakları korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için yoğun bir şekilde çalışmayı hedeflerken, hizmetlerimizden kaynaklı karbon ayak izimizi azaltma konusunda her geçen gün daha çok inisiyatif alıyoruz.

Diğer yandan sosyal sorumluluk anlayışımız, toplumumuza geri verme ve daha geniş bir topluluğa fayda sağlamayı teşvik etme amacımızı yansıtıyor. Bu doğrultuda, Ortak Akıl İş Platformu ile müşterimiz olmayan aile işletmesi liderlerini de “değer havuzumuzun” içine katıyor ve onları küresel risklerden, trendlerden haberdar ettiğimiz gibi, yeni bir dünyaya “merhaba” demelerini sağlıyoruz.

Yönetişim konusundaki titizliğimiz ise, ilk günden bu yana benimsediğimiz şeffaf ve adil iş yapma yaklaşımımızı ifade ediyor. Bu vesileyle bir özel teşekkürü de bu vizyonu gerçekleştirirken en büyük gücümüz olan çalışanlarımıza gönderiyoruz.

Değerli Çalışanlarımız,

Bizler kocaman bir aileyiz ve siz Ortak Akıl Danışmanlık ailesinin başarısını borçlu olduğunu en değerli üyelerisiniz. Sizlerin enerjisi, özverisi ve tutkusu, her bir günümüzün bir önceki göre mükemmelin peşinde geçmesine ve müşterilerimize daha fazla değer katmamıza ilham kaynağı oluyor.

Ortak Akıl Danışmanlık’ın 2030, 2040 ve 2050 yıllarında şimdiden ulaşmayı arzu ettiği başarılarının temelinde sizlerin katkıları olacağına eminiz. İlerleyen yıllarda, sizlerin kariyerlerinizi desteklemek, iş-özel hayat dengesini geliştirmek için daha fazla fırsat sunmayı ve çalışma ortamınızı her gün daha da mükemmelleştirmeyi taahhüt ediyoruz. Hep birlikte, bu vizyonu gerçekleştirmek için birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edelim.

Türkiye Ekonomisinin Gerçek Kahramanları Aile İşletmeleri,

Özetle Ortak Akıl Danışmanlık olarak, önümüzdeki yıllarda sadece Türkiye’nin değil dünyanın aile şirketlerine know-how ihraç eden bir aktör olma yolculuğumuzda sizlerin eşsiz katkısını asla yadsıyamayız. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına daha fazla katkı sağlamış, yerli işletmelerin uluslararası arenada rekabet edebilirliğini artırmış bir şirket olarak girmeyi hedeflediğimiz gelecek vizyonunda sizlerden ilham alarak değer yaratmayı sürdüreceğiz.

Sizlere teşekkür ediyoruz, çünkü siz, Türkiye’nin ekonomik büyümesini şekillendirenlerdensiniz.

Ortak Akıl Danışmanlık olarak, bu büyüme yolculuğunda sizinle birlikte olmaktan onur duyuyoruz.

Saygılarımla,

Dr. Yılmaz SÖNMEZ
Ortak Akıl Danışmanlık Kurucu CEO’su