İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Şirketlerde Kurumsallaşma ve Kurumsallaşmanın Önemi

Kurumsallaşma denildiği vakit akıllara gelen ilk şey patronların ya da şirket kurucularının hedeflenen yolda yapılmakta olunan işlerden uzaklaşması, ellerini çekmesi oluyor. Yani kısacası insanlar, şirket kurucusunun işin tamamını profesyonel bireylere devretme işlemini kurumsallığa olan ilk adım olduğunu düşünüyor.

Asıl kurumsallaşma, sanılanın aksine farklılık gösteriyor. Şirketlerde kurumsallaşma hedefinin gerçekleştirilebilmesi için patronun ya da şirket kurucusunun işi katiyen bırakmaması gerekiyor. Kurucu, çalışanları ile birlikte bir çalışma ruhu oluşturarak hareket etmeli ve bunun sonucunda bir takım ruhu oluşmalıdır.

Şayet şirket bir aile şirketi ise, ailede bulunan bireyler hedeflenen sürecin farkındaysa ve uygulanacak olan işlerin yetki ve sorumluluklarının bilincindeyse şirket kurumsallaşması durumunda yer alabilmesinde herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Şirketlerde kurumsallaşma, yönetimin bir sisteme oturulmasını kapsayan bir durumdur. Aile bireyleri de buna dahil olmak üzere çalışma gösteren bütün bireyler, belirlenmiş olan kurullar doğrultusunda yönetime tabii tutulmalı ve bu yönde çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Oluşum gösteren kurumsallaşma sisteminin bütün parçaları zaman ilerledikçe yerine oturacak ve çok iyi bir kurumsallaşma süreci başlayabilecektir.

Büyümenin Getirdiği Gereklilik

Şirketler, büyüme kararı aldığı zamanlarda büyümenin getirecek olduğu bazı problemlerin ve küçük çaplı sıkıntıların da başlayacağının bilincinde olarak hareket ediyor. İşte bu devrede kurumsallaşma düşünülüyor.

Kurumsallaşmayı şirketlerde önceden belirlenmiş olan belli kalıplara koyarak hareket etmek doğru olmayacaktır. Çünkü kurumsallaşma şirketin içinde bulunmakta olduğu sektöre, özgün yapısına, büyüklük ya da küçüklüğüne, özel özelliklerine göre farklılık gösterecek  olup bu noktaların dikkate alınması zorunluluğu vardır. Yanlış kurumsallaşma hareketlilikleri şirketi daha kötü durumlara sürükleyebileceği gibi geri dönüşü olmayan hataların da yapılmasına zemin hazırlayabilir. Bu yüzden bu noktada Kurumsallaşma Danışmanlığı hizmeti veren danışman bireylere başvurmakta fayda olacaktır. Şirketinizin içinde bulunuyor olduğu duruma, gidişata ve hareketliliklere göre en doğru analizi yapabilecek olan danışmanlar sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan başarılı bir şekilde belirlemiş olduğunuz yolda ilerleme isteğiniz gerçeğe yansıyacaktır.

Kurumsallaşmanın Önemi

Şirketlerde kurumsallaşmanın önemi oldukça büyüktür. Özellikle son dönemlere bakıldığı taktirde şirket sayısında artışlar görülüyor. Bu şirket sayısındaki artışa paralel olarak bu yöndeki rekabetlerde de ciddi kızışmalar görülüyor. Bu rekabet içerisinde şirketin kurumsallaşma işlemlerini özel ve özgün bir şekilde yapması önem arz ediyor.

Şirketlerde kurumsallaşma ve kurumsallaşmanın önemi kavrandıktan sonra bu yönde başvurulması gereken profesyoneller olacaktır. Siz de eğer şirketlerde kurumsallaşma ve kurumsallaşmanın önemi yönünde bilgilendiğinizi düşünüyorsanız, bu yönde atılımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.