İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

İşletmeler günümüz ekonomik koşulları içersinde rekabette üstünlük sağlayıp çok sayıda rakipleri arasından farklılaşarak kendini göstermesi için değişime açık olması, ve yönetimde yeni yaklaşımları benimsemesi gerekmektedir. “İtibar Yönetimi” işte bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Kurumlar hakkında artık sadece, ismi, logosu, sembolü ile bilgi sahibi olunmamakta, kurumun kim olduğunu iyi ifade eden tanımlanmış bir kurum kimliğine ve bunun hedef kitlelere iletilmesini sağlayacak bir itibar yönetimine ihtiyaç olmaktadır.

Şirketlerde İtibar Yönetimi İçin 10 Temel Adım

Kurum kültürü, kurum kimliği, kurum markası ve kurum itibarı günümüzde önemi artan kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu kavramların birbiriyle yakın ilişkisi vardır ve hepsi sadece bir şeyin amacı olarak kullanılmaktadır, beğenilmek ve tercih edilmek.

Aile Şirketlerinde Yönetim Danışmanı Sn. Yılmaz SÖNMEZŞirketlerde İtibar Yönetimi İçin 10  Temel Adım” hakkında bilgilendiriyor.

1- Lider : İtibar yönetimi liderden başlayacak. Yüzde 50 sorumluluk kurumun liderinin üzerindedir.

2- Kriterler: İtibarın hangi kriterlerden oluştuğunu belirlemeli, bunları hangi ilke ve politikalarla desteklediğinizi ortaya koymalısınız.

3- Paydaşlar: Sosyal paydaşların kültürel ve toplumsal duyarlılıklarını ve değerlerini belirlemek için onların değerlerimizle onların ortak alanları belirlemeli.

4- Tespi t: Şirketin yöneticileri nezdinde yetkili kılınmış neleri doğru, neleri eksik yaptıkları, şirketin sosyal ortağı bir araştırma yapılıp ortaya çıkan farklılıkları kapatacak iletişim yöntemi uygulanmalı.

5- Uygulama : itibarı yönetecek işlemler, yani kurumsal markanın nasıl yönetileceği, performansının ölçüleceği, zaman tablosu ve kullanılacak enstrümanlar önerdiği.

6- Kadro : Liderin'in tüm kadroyu sürece katması gerekiyor. Liderler yöneticileri için bu sürece katılımını sağlamak onların performansını verenla ilişkilendirmeli.

7- Çalışanlar : Çalışanların yardımlaşma ve bağlılıklarının sağlanması için yönetiminin kritik başarı faktörlerinden biri. Dış dünyada istediğim kadar yüksek olsun, çalışanlar için gerçeklerle bağdaşmadığını bildiği sürece o kuruma olan inancını kaybeder.

8- İlişki yönetimi: Sosyal paydaşlara göre bir dış ilişki yönetimi. Bunlar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, gönüllü çalışmalardır.

9- Ölçümleme : İtibar düzenli aralıklarla mutlaka ölçümlenmeli. Yoksa performansınızın ne olduğunu göremezsiniz.

10- Gösterge : İtibarını iyi yöneten şirketler bunu nasıl yapıyor, biz nasıl yapıyoruz, onlardan alınacak bir şey var mı bunlar gözden geçirilmeli.

WhatsApp
İletişim