İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

İşletmeler için kurumsal yapı oluşturmak sanıldığı kadar kolay olmuyor.  Öncelikle kurumsal bir yapı oluşturabilmek için tüm işlerin etkin ve bir o kadar da verimli bir şekilde yerine getirilmesi lazım. Adil ve bir o kadar da eşit bir işbölümü sağlanması kurumsal yapı oluşturmak için öncelikli unsurlardan biri oluyor. Elbette hiyerarşik bir yapı olmazsa olmazlar arasında!

Ancak hiyerarşik yapının oluşturulması esnasında da görevlerin, yetki ve sorumlulukların uzmanlık esas alınarak belirlenmesi gerekir. Bununla birlikte tüm firmaların  bir amacının olması ve bu amacın tüm firma çalışanları ve yöneticilerinin ortak amacı haline gelmesi de çok büyük bir önem taşıyor. Firmaların kendi içerisinde belirli kurallarının olması gayet normal bir durumdur.  Önemli olan alınan tüm kararların bu kurallara uygun olmasıdır.

Kurumsal Firmalarda Bireyler Ön Planda Değildir

Bununla birlikte kurumsal firmalarda kişilerin değil kuralların ve mevzuatın ön planda olduğunu unutmamak gerekiyor. Kurumsallaşma sürecinde belki de en çok dikkat edilmesi gereken unsur bireylerin değil firma kurallarının ön planda tutulmasıdır.  Bu konunun büyük önem taşımasının en önemli nedeni ise müşterilerde bir güven oluşturmasıdır.  Kurumsal firmalarda müşteriler yöneticilere değil firmaya güvenir. 

Dolayısıyla bu güveni oluşturmak için de kurumsal firma imajının net bir şekilde yansıtılabilmesi lazım. Şayet bireylerin ön planda olduğu bir kurumsal yapı oluşturulursa müşterilerin bu güvenini kazanmanızı imkansız hale gelebilir. Genellikle gözden kaçırılan önemli bir detay daha var.  Kurumsal yapı oluştururken sorumluluk verilen kişilerin bu sorumluluğu tamamen yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan yetkinin de verilmesi gerekiyor.  Yetki eksikliği sorumlulukların yerine getirilmesinin önünde önemli bir engeldir ve bu engel de tahmin edebileceğiniz gibi verimlilik ve başarı noktasında da ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilir.

Sorumluluk Ve Yetki Dağılımı Önemli

Kurumsal bir yapı oluşturmak için deneyimli ekiplerden yardım almanız çok daha doğru bir seçenek olabilir.  Ortak akıl danışmanlık olarak uzun yıllardır çok sayıda işletmenin kurumsallaşma sürecini yöneterek bu sürece en doğru şekilde tamamlamalarını sağladık. Alanında uzmanlaşmış olan danışman kadromuz ile sizin için de kurumsal yapı oluşturma aşamasında devreye girebilir ve danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmanızı sağlayabiliriz.  Bu konuda daha detaylı bilgi aktarabilmemiz için bize hemen arayabilirsiniz.