İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

En çok merak edilen konulardan biridir kurumsal firmada çalışmanın avantajları ve dezavantajları. Hatta çoğu kişi iş hayatına nereden başlaması gerektiğini de sorgulamaktadır. Bu yüzden detaylı bir şekilde kurumsal bir firmada çalışmanın avantajlarını ve dezavantajlarını sizin için önemli başlıklar altında bir arada topladık.

Günümüzde birçok insan iş hayatının bir parçasıdır. İş dünyasında insanların genelde iki seçeneği vardır. Kimi insan kurumsal şirketlerde çalışırken, kimisi daha küçük şirketlerde çalışmaktadır. İlk bakıldığında kurumsal şirketlerde çalışmak kişilere daha cazip gelmektedir. Kurumsal şirketlerde çalışanların daha fazla avantajlara sahip olduğu düşünülmektedir.

Kurumsal Firmada Çalışmanın Avantajları

Kurumsal şirketlerde çalışanların sahip olduğu avantajlardan biri belirlenen tarihte maaşların yatırılmasıdır. Kurumsal firmada çalışanlar “Maaşım ay başında yatacak mı?” diye düşünmezler. Nadiren de olsa belki bir iki gün maaşlar gecikmeli yatabilir ama kişiler maaşlarının yatacaklarını kesin olarak bilir.

Kurumsal şirketler yasal zorunluluklar konusunda da hassastırlar. Sigorta da yasal zorunlulukların içerisinde yer alır. Söz konusu kurumsal firmada çalışmak ise sigorta olmazsa olmaz bir konudur. Hatta bazı kurumsal şirketler özel sağlık sigortası da sunmaktadır.

Çalıştığınız firmaya nasıl ulaşacağınız konusu çoğu zaman işe girip girmeyeceğinize karar vermek için de bir faktördür. Eğer kurumsal bir firmada çalışan olarak işe gidecekseniz, kurumsal şirketlerin çoğunda servis imkanı bulunmaktadır. Bu sayede otobüs gibi toplu taşımalarda sıkıntı çekmeden ya da herhangi bir ücret ödemeden işe gitmek daha rahat olmaktadır.

Kurumsal şirketlerin çoğunda yemekhane mevcuttur ve böylelikle çalışan yemek için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir.

Kurumsal şirket kültürleri gereği çalışma saatleri bellidir. Hatta birçok firmada kartlı geçiş sistemi olduğu için belirli bir saatin üzerinde çalışma söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla sizden belirtilen saatlerin üzerinde iş yapmanızı istemeyeceklerdir.

Kurumsal firmada çalışmanın önemli özelliklerinden biri de yıllık izinlerin garanti olmasıdır. Yasal zorunlulukları yerine getiren kurumsal firmalar, yıllık izinlerini de size kullandırtmaktadırlar. Hatta kullanılmayan yıllık izinler işten çıkarılma ya da ayrılma durumlarında size ücret olarak ödenmektedir.

Yaptığınız işi iyi bir şekilde sergilemeniz ya da şirketin belirlediği noktalara uyulması durumunda, şirkette yükselmeniz daha kolay olacaktır. Buna ek olarak alacağınız maaşın da artacağını söyleyebiliriz.

Kurumsal firmalar belli bir sisteme sahip oldukları için artık bir takım şeyler oturmuştur ve bu gibi şirketlerin batma riski diğer şirketlere göre daha azdır.

Kurumsal şirketlerde belli bir iş bölümü vardır. İşe hangi pozisyon için girdiyseniz, şirket sizden yalnızca o işi yapmanızı beklemektedir. Örneğin şirkete muhasebeci olarak girdiyseniz sizden şoförlük yapmanız beklenmez.

Kurumsal bir şirket, çalışanların cv si için de iyi bir izlenim yaratmaktadır. Özgeçmişinizde kurumsal bir şirketin yer alması, farklı şirketlerde işe gireceğiniz zaman da size birçok kolaylık sağlamaktadır.

Kurumsal Firmada Çalışmanın Dezavantajları

Kurumsal firmada çalışmanın avantajları olduğu kadar tabi ki bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

İlk olarak kurumsal şirketlerde işe girmenin biraz zor olduğunu söyleyebiliriz. İşe girerken birden fazla kez mülakata girebilirsiniz. Hatta işe başvuran birçok kişi vardır ve birçok başvurunun arasından seçilmek zorunda kalırsınız. Hatta kurumsal şirketlerde işe alım yapılırken çoğunlukla, adayların eğitim durumları da göz önünde bulundurularak, görüşmeye çağrılmaktadır.

Kurumsal şirkette çalışıyorsanız her gün genelde belli başlı yemekler çıkar ve çok fazla seçim şansınız olmayabilir. Yemeği beğenmediğiniz takdirde ne yazık ki yapılabilecek bir şey yoktur.

Kurumsal şirketlerde çok fazla çalışan bulunmaktadır. Kimi zaman samimiyetsiz, istenmeyen arkadaşlık ilişkileri söz konusu olabilmektedir. Bazen çıkar amaçlı ilişkiler de kurumsal şirketlerde çokça görülebilmektedir.

Kurumsal şirketlerde kariyer yapmak istiyorsanız, şirkette yükselmenizi istemeyen ya da sizi çekemeyen kişiler olabilir. Bu yüzden eğer kurumsal şirkette çalışıyorsanız diğer çalışanlarla olan ilişkilerinize dikkat etmenizde fayda var.

Kurumsal şirketlerde maaş konusunda da bazen adaletsizlikler söz konusu olabiliyor. Örneğin, daha iyi maaşı, işi en iyi yapan kişi değil de eğitimi daha iyi olan alabilir.

Kurumsal şirketlerde işe geç kalmak genelde sorun olmaktadır. İşe geliş saati bellidir ve tüm çalışanların belirtilen saatte işe gelmesi beklenmektedir. Aksi durum her zaman anlayışla karşılanmayabilir.

Kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız gerek sağlık sorunu sebebiyle gerek başka bir sebeple izin almanız gerektiğinde izin talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Belli bir kurum kültürü bulunan şirketlerde belirlenen giyim kuralları mevcuttur. Birçok yerde takım elbise ya da şirketin belirlediği kıyafetler tercih edilmektedir. Hatta bazı şirketlerde tıpkı kıyafet zorunluluğu gibi yaka kartı zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu yaka kartlarını tüm gün üzerinize takmanızı isteyen şirketler de vardır. İşe girip işten çıkarken, yemeğe, lavaboya giderken bile bu kartları kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kurumsal şirket bünyesinde çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunuyor. Tabi ki bu her kurumsal şirket için geçerli değildir. İlla ki yukarıda bahsettiğimiz avantajları ya da dezavantajları barındırmayan şirketler bulunabilmektedir.