İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Yapılan araştırmaya göre Türkiye’deki aile şirketleri yöneticilerinin % 68 gibi büyük bir çoğunluğu kendinden sonra yönetimi hangi çocuğuna kime devredeceğini düşünmemiştir. Bu da şirketin aile anayasasının olmaması ve kurumsallaşmamasından kaynaklanmakta olup, gelecek dönemde şirketi iflasın eşiğine getirebilecek kadar önemli bir husus olmasına karşın, aile şirketi yöneticilerinin büyük çoğunluğunun bu konuyla ilgili öngörülü, sağduyulu ve basiretli yaklaşmadığı sonucuna varılmaktadır.  

Kurucu Babalar Mezar Kazmaya Devam Ediyor

Söz konusu planın gerçekleştirilmesinde geç kalınması ise aile içerisinde anlaşmazlıklara ve şirket içinde yer alması düşünülen yeni nesillerin seçiminde yanlış kararlara neden olabilir.

İşte son örneği aşağıdaki haberde belirtildiği gibi zamanında önlen alınmayan bir aile mahkeme yolunu tutmak zorunda kalıyor.

Kaynak http://www.hurriyet.com.tr/unlu-is-adaminin-kizlari-dava-acti-40641525

Ünlü iş adamının kızları dava açtı

İş adamı Atilla Uras’ın iki kızı, “Babamızın akıl sağlığı yerinde değil” diyerek dava açtı.

Sabah Gazetesi'nden Dilek Yaman'ın haberine göre, eski Sovyetler Birliği'ne ilk ticaret yapan Türk olarak ünlenen Marmara Bank'ın eski Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Uras'ın iki kızı, babalarının vesayet altına alınması için dava açtı. Bir dönemin kira milyoneri olan Uras'ın kızları Yasemin ve Nilüfer Uras, avukatları aracılığıyla, geçtiğimiz günlerde İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Vesayet altına alınması talep edilen 24 Kasım 1937 doğumlu Atilla Uras'ın, kimlik yaşından daha büyük olduğu ve akıl sağlığının yerinde olmadığı ileri sürüldü. Uras kardeşlerin iddiasına göre baba Uras'ın evinde çalışan görevliler, Uras'a ait kasanın ve banka kartlarının şifresini biliyor ve kendilerine haksız kazanç sağlıyor. Babalarının akıl sağlığı ve zayıflığı nedeniyle iş göremez olduğunu ileri süren Uras kardeşler, babalarının vesayet altına alınmasını istediklerini kaydetti.

Sabah Gazetesi'nden Dilek Yaman'ın haberine göre, eski Sovyetler Birliği'ne ilk ticaret yapan Türk olarak ünlenen  Marmara Bank'ın eski Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Uras 'ın iki kızı, babalarının vesayet altına alınması için dava açtı. Bir dönemin kira milyoneri olan Uras'ın kızları Yasemin ve Nilüfer Uras, avukatları aracılığıyla, geçtiğimiz günlerde İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

Vesayet altına alınması talep edilen 24 Kasım 1937 doğumlu Atilla Uras'ın, kimlik yaşından daha büyük olduğu ve akıl sağlığının yerinde olmadığı ileri sürüldü. Uras kardeşlerin iddiasına göre baba Uras'ın evinde çalışan görevliler, Uras'a ait kasanın ve banka kartlarının şifresini biliyor ve kendilerine haksız kazanç sağlıyor. Babalarının akıl sağlığı ve zayıflığı nedeniyle iş göremez olduğunu ileri süren Uras kardeşler, babalarının vesayet altına alınmasını istediklerini kaydetti.