İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık olarak, işletmelerde önemli sorunlara çözüm üretmek misyonumuz doğrultusunda, COVID-19 salgını konusunda birinci önceliğimiz, firmaların ekonomik sıkıntılarını en az hasarla atlatılmasıdır.

Kriz yönetimi, ciddi bir ön hazırlığı ve güvenilir veriye dayalı olarak olayların çok boyutlu değerlendirilmesini gerektiren ve kararların sağduyulu bir şekilde hızla alınmasını içeren bir süreçtir.

Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık olarak bu süreçte sizlere gereken desteği sunmak amacıyla, uzmanlarımızla birlikte yoğun bir çalışma yürütmekteyiz.
Kriz Yönetimi uzmanlarımız, COVID-19 salgınının şirketiniz üzerindeki olası etkilerini ölçmek çözüm üretmek üzere destek ve işbirliği yapabiliriz.
-
ACİL YAPMAMIZ GEREKENLER

ise 18.03.2020 Tarihinde Açıklanan Destek Paketini İncelediğimde Aşağıda Belirttiğim Maddeleri Eyleme Almaktır.
-
1-Kısa çalışma ödeneği için İŞKUR’a başvuruda bulunalım.
2-Halk Bankasında kredimiz varsa hemen şubedeki temsilciyle iletişime geçelim, talebimizi yapalım.
3-Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, tekstil-konfeksiyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay ödenmeyecek. Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerinin süreleri 3 ay ötelenecek.
4- “Stok finansmanı desteği' için Kredi Garanti Fonu’na müracaat edelim.
5-Kredi borcumuz olan “kredi anapara” ve “faiz ödemeleri” 3 ay ötelenmesi için müracaat edelim.
6-3 Aylık Nakit akış tablomuzu revize edelim.
7- Ücretli, ücretsiz, raporlu izinli "İZİNLERİ" devreye alalım. (Ücretsiz izin verilirse personelden yazılı onay yazısı alalım). Personel 14 gün rapor alabilirse rapor ücreti SGK ödeyecek.
8- Kiralar ile ilgili “kısmı ödeme veya 3 ay öteleme” talebimizi Kiraya Verenden yapalım.
9- İlgili kişi veya firmalara verilecek çek veya nakit ödemeleri karşılıklı anlaşarak 3 aylık için kısmi veya öteleme talebinde bulunalım.
10- Mesai kısıtlamasına geçilerek “eksik çalışma” durumunu personel bazında kayıt altına alalım. İleriki tarihlerde “telafi çalışması” sayılacak ve mesai ödenmeyecek. Özellikle evde çalışanlara örnek olarak 4-5 saat çalışma şartı konulabilir. (Bunu da kendisine gönderilecek mailde belirtelim.)
11-Asla kaliteli çalışanımızı kaybetmeyelim. Maddi destek konusunda cömert olalım. Süreç bir kriz değildir “geçici bir durumdur".
-
Dr.Yılmaz Sönmez
Yönetim Danışmanı