İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

Düzenli olarak yeni müşteriler kazanan biri olmanın herhangi bir formülü ya da sırrı yoktur. Aksine, yeni müşteriler kazanma yetisi, belli bir yönde düşünmenin, hissetmenin ve davranmanın sonucudur. Başka bir deyişle, belli bir düşünce yapısına sahip olduğunuz an, yeni müşterileri kendinize çekmeye başlarsınız. Aşağıdaki ipuçları, ofisinizi düzenli olarak yeni müşterilerle doldurmanızı sağlayacak düşünce yapısını geliştirmenize ve korumanıza yardımcı olacaktır.

1. İnsanları insan olarak görün

Pek çok kez, kendinizi ya da ürününüzü tanıtmanızı engelleyen unsur, diğer insanların üstün, özel ya da bir şekilde farklı olduklarına inanmanızdır. Gerçek şu ki onlar da sizin gibi birer insandır. Aynı bedensel işlevlere, duygulara ve gereksinimlere sahiplerdir. Bunu aklınızda tutmak, başkalarıyla konuşurken özgüveninizin artmasına yardımcı olacaktır.

2. Reddedilmenin size yönelik kişisel bir tutum olmadığını bilin

Biri teklifinizi reddederse, reddettiği, siz değilsinizdir. Aksine, sunduğunuz ürünü ya da hizmeti reddediyordur. Hangi nedenden ötürü ürünü istemediği ya da ürüne ihtiyaç duymadığı, fark etmez. Bunun şahsınıza yönelik kişisel bir reddediş olmadığını bilmelisiniz. Böyle düşünmek, başkalarına açıkça, dürüstçe ve kendinizden emin bir biçimde yaklaşmanızı sağlayacaktır.

3. Konuyla herkesin ilgilenmeyeceğini kabul edin

 Ürün ya da hizmetlerinizi herkes istemeyecektir. Ama bazıları isteyecektir. İsteyenlere odaklanın; istemeyenleri bir yana bırakın.

4. Yeni müşteri kazanmanın, satışla değil, ilişkiyle ilgili bir olgu olduğuna inanın

 İnsanlara ürün ya da hizmet satmaya odaklanıyorsanız, yanlış yolda ilerliyorsunuz. Başarılı satış, satın alacak kişiyle ilişki kurarak yapılır. Satış yaptığınız kişiyle hemen ilişki kurun. Bunun için, sunduğu ürün ya da hizmetlere inanan dürüst, kibar ve anlayışlı bir kişi olarak hareket edin. Böylece, çok daha fazla satış yaparsınız.

5. Hedeflerinizi belirleyin ve sonuçlara odaklanın

Sonuçları görmek, bunların ne zaman nasıl olacağını planlayanlara nasip olur. Kaç yeni müşteri kazanacağınız konusunda, kendinize gün, hafta, ay ve yıl bazında gerçekçi hedefler koyun. Daha sonra, bu hedeflerle tutarlı olacak biçimde harekete geçin. Temel olarak, sonuçlarınızı planlayın ve onlara ulaşmadan önce nasıl gerçekleşeceklerini bilin.

6. Görselleştirmeye çalışın

 Her gün en az 5 dakikanızı, zihninizde, insanların size nasıl yanıt vereceklerine ve sizin onlara ne sunacağınıza dair bir film oynatmaya çalışarak geçirin. Olayları gerçekleşmeden önce zihninizde yaşayın. Renkli bir film gibi görerek ve uygun sesler, kokular, tatlar, vb. ekleyerek bunları gerçek kılın. Görselleştirmede kendinizi geliştirdikçe, bu uygulamanın gördüklerinizi gerçeğe dönüştürmede ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksınız.