İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Günümüzde ekonominin gelişmesi açısından küçük ve orta büyüklükte işletmelerin önemi artıyor. Ülkemizde bu şekilde hizmet veren ve büyüklük olarak Kobi olarak sınıflandırılan binlerce farklı firma ve işletme bulunuyor. Bu tür firmaların ve işletmelerin gerek mali konularda gerekse de finansal konularda ihtiyaç duydukları danışmanlık hizmetleri Kobi danışmanlığı olarak ön plana çıkıyor. Kobi’ler günümüzde ekonominin lokomotifi olarak ön plana çıkıyor.

Kobi danışmanlığı aynı zamanda üretim ve hizmet süreçlerinin daha verimli olmasının yanı sıra aynı zamanda hizmetin sürdürebilirliğini hedefleyen amacı ile de ihtiyaç duyulan hizmetleri kapsıyor. Ülkemizde Kobi danışmanlığı hizmeti veren birçok farklı şirket bulunuyor. Bu tür şirketler aynı zamanda, ihracat yapan Kobi türü işletmelerin ihtiyaç duyduğu mevzuat bilgisi konusunda da danışmanlık hizmetleri sunuyorlar. Olası sorunlara karşı çözüm önerileri ile de öne çıkan bu danışmanlık firmaları ile beklentilerin karşılanması mümkün oluyor.

Kobi Danışmanlığı Nedir?

Küçük ve orta büyüklükte işletmelerin geliştirilmesi amacı ile hizmet veren bu tür kurumlar, genellikle bankaların bünyesinde hizmet veriyor. Aynı zamanda bu tür danışmanlık hizmetlerinin çeşitli bağımsız danışmanlık firmaları ile de verildiği görülüyor. Ülkemizde bu konuda ihtiyaç duyulan hizmetlere hızlı bir şekilde erişebilmek mümkün olabiliyor. Kobi danışmanları ekonomik anlamda verimli çalışmalar yapıyorlar.

Bunun yanında gerek mali konularda gerekse de yatırım ve üretim süreçleri konularında, hizmet almak ve bu konularda ihtiyaç duyulan danışmanlık hizmeti amacı ile öne çıkan bu danışmanlık hizmetleri, şirketlerin verimlilik esaslı çalışmalarına ön ayak oluyorlar.

Kobi Danışmanları Ne İş Yapar?

Temel olarak Kobi danışmanları ihtiyaç duyulan çözümlere odaklanarak farklı çözüm odaklı çalışmaları yürütürler. Kobi danışmanları gereken sınav ve belgelendirme süreçlerinin yanı sıra aynı zamanda denetim ve danışmanlık hizmeti de sunuyorlar. Bu hizmeti verebilmek için Kobi danışmanlığı sertifikası bulundurmak gerekebiliyor. 

Aynı zamanda çeşitli kurslar yardımı ile Kobi danışmanlığı eğitimi almak da mümkün olabiliyor. Ülkemizde bu konuda çalışmaları ise mesleki yeterlilik kurumu sıfatı ile hizmet veren çeşitli kurumlar yerine getiriyor. Bu tür hizmetleri ile öne çıkan Kobi danışmanları hizmet ve üretim süreçlerinin daha verimli hale gelmesine imkân tanıyorlar.

Kobi’ler İçin Mali Danışmanlık

Danışmanlık hizmetlerinin önemli bir ayağı olan Kobi’nin mali yönlerinin geliştirilmesi de yine Kobi danışmanlığı hizmetleri kapsamında sunuluyor. Güçlü bir mali yapıya sahip Kobi’lerin batma riski daha az bulunuyor. Aynı zamanda Kobi danışmanları bu tür mali sorunlara engel olmak için mali durum analizini yapmak ve bunu raporlaştırmak hizmetlerini de sunuyorlar.

Genellikle yazılı dokümanlar ile çalışan Kobi danışmanları aynı zamanda analiz sonuçlarını düzenli aralıklar ile raporlaştırarak yaptıkları iş ve işlemleri kayıt altına almaktadırlar. Günümüzde bu tür işlemler ile süreçlerin daha şeffaf olarak yönetilebilir olması mümkün olabiliyor.

Kobi Danışmanlığı ve Eğitim

Kobi danışmanlığı yapabilmek için çeşitli eğitimlerden geçmek gerekiyor. Bu tür eğitimler sayesinde aynı zamanda eğitim içerikleri ile süreçlerin nasıl ilerlediği ve bir Kobi danışmanının neler yapması gerektiği gibi bilgileri edinmek mümkün olabiliyor. Bu tür sertifika süreçlerinde Kobi danışmanları örnek analizleri yaparak kendilerini mesleki anlamda ön plana çıkarabiliyorlar.

Aynı zamanda Kobi danışmanlık hizmetlerinde verilen eğitimler ile Kobi danışman adaylarının hangi konulara hâkim olması gibi özellikler de ön plana çıkıyor. Günümüzde nitelikli Kobi danışmanlık hizmetlerinin sunulması aşamasında bu tür detaylar mümkün olabiliyor. Aynı zamanda Kobi’lerin ihtiyaç duyduğu nitelikli danışmanlık hizmetlerinin sağlanması aşamasında bu tür detaylar ön plana çıkıyor. Ülkemizde Kobi danışmanlık sertifika hizmeti veren farklı kurumlar bulunuyor.

Kobi Danışmanlık Hizmetlerinin Faydaları

Kobi’ler açısından sunulan danışmanlık hizmetlerinin öne çıkan özellikleri sayesinde bu tür hizmetlerin nitelikli olarak sunulması mümkün olabiliyor. Günümüzde bu tür danışmanlık hizmetlerinin Kobi’lere sayısız faydası bulunuyor. Bu tür faydalar sayesinde danışmanlık hizmetlerinin sürdürülmesi önem taşıyor. Esas olarak bu faydalar arasında üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, hizmet akışının nitelikli olarak yerine getirilmesi görülebiliyor. 

Aynı zamanda bu tür hizmetler sayesinde Kobi’lerin gelişmesi de mümkün olabiliyor. Kobi danışmanlık hizmeti bu tür artıları ile öne çıkan bir hizmet kolu olarak biliniyor. Ülkemizde bu tür danışmanlık hizmetlerinin sunulmasında öne çıkan çeşitli firmalar bulunuyor. Bu tür firmalar sayesinde beklentilerin hızlı bir şekilde karşılanması mümkün olabiliyor.

Kobi Danışmanlık Hizmeti Veren Firmalar

Kobi danışmanlık hizmeti veren firmalar genellikle hizmetin uygulama sürecini yönetmek ve gerekli danışmanlık hizmetlerini vermek üzerine odaklanabiliyorlar. Şirket bünyesinde çalışan Kobi danışmanı ile bu tür süreçlerin daha başarılı bir şekilde yerine getirilmesi mümkün olabiliyor.

Genel olarak bir Kobi danışmanı ne iş yapar sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkün olabiliyor. Aynı zamanda Kobi danışmanlığı hizmeti veren firmalar Kobi’nin faaliyet yapısını gözden geçirerek gereken düzenlemeleri bir rapor halinde sunarlar. Üretim süreçlerinin takibi, mali tabloların takibi ve düzenlenmesinin yanı sıra aynı zamanda mal hizmet temini gibi süreçlerin yönetilmesi aşamasında da kaliteli hizmet veriyorlar.