İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

İnsan kaynağının elde edilmesini kendi başlarına sağlayan firmalar başarısız olmasından dolayı insan kaynakları danışmanlığı firmalarından yardım almaya başlar oldular.

Günümüz koşullarında birçoğu şirket insan kaynakları yönetiminin, danışmanlık şirketleri tarafından yönetilmesini isteyerek daha doğru adımlar atabildiğini gözler önüne sermeye başladı.

Şirketler, insan kaynakları danışmanlık firmalarından çalışma konusunda destek aldığında başarı seviyelerini daha yükseklere taşımaktadırlar. Buradan da anlaşılacağı üzere şirketin performansına en çok etki eden departmanlardan birisi de insan kaynakları departmanıdır.

İnsan Kaynakları Danışmanlık Firmalarının Önemi

İnsan kaynakları hizmet verdiği birçok şirket için büyük önem taşıyan bir konumdadır. Her şirket sahibi bünyesinde, şirketin performansını en iyi şekilde büyütebilecek kişileri tespit etmek ve o kişiyle çalışmaya devam etmek istemektedir. İşe alım süreci şirketlerde en çok kafa karışıklığına sebep olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şirketler hem işe alım konusu hem de gündelik çalışma ile ilgilenmesi gerektiğinde iki konu arasında kalarak birine daha az önem gösterilmesi gibi bir problemle karşı karşıya kalırlar. Bu durumda şirketin gündelik işlerini başka bir firmaya devredemeyeceği için insan kaynakları departmanını içerisinde bolca uzmanın bulunduğu danışmanlık firması aracılığıyla sağlamak isterler.

İnsan kaynakları danışmanlık firmaları ile çalışıldığı durumlarda şu gibi avantajlar sizleri beklemektedir;

 • Şirketin performansına olumlu yönde direkt olarak etki eder,
 • Şirket yükselişe geçmeye başlar,
 • Danışmanlık firması insan kaynakları departmanıyla ilgilenirken şirket tüm enerjisini günlük işlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirmek üzere kullanabilir,
 • İşe alım danışmanlığı ile şirkete katkı sağlama potansiyeli daha yüksek kişilerin tercihi sağlanabilir,
 • Şirketin mevcut insan kaynakları analizi ile tespit edilmesini sağlar ve çözüm önerisinde bulunur,
 • İnsan kaynakları politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlar,
 • İnsan kaynakları faaliyetindeki denetimleri gerçekleştirerek detaylı plan ve raporlar hazırlar.

İnsan kaynakları danışmanlık firması seçimi yapılacağın da karşılaştırmanın doğru yapılması önem taşımaktadır. Danışmanlık şirketi seçeneğinin çok fazla olmasından dolayı sıkı bir çalışmanın ardından uygun danışmanlık şirketinin seçilmesi önem arz ediyor.

İnsan Kaynakları Danışmanlık Firmaları

İnsan kaynakları danışmanlık firmaları, şirketlerin profesyonel insan kaynakları sürecine destek olmakla görevli firmalardır. Birçoğu kişi insan kaynakları danışmanlık firmalarını eleman bulan firmalar olarak nitelendiriyor olsa da danışmanlık şirketlerinin yaptığı tek şey eleman bulmak değildir. İnsan kaynakları departmanı iş yerindeki insan gücünün verimli kullanılması, insan kaynağının verimli kullanılması, ekonomik anlamda şirketin performansını arttırması ve doğru yerde doğru hamleler atılmasında etkili olan bir departmandır.

Danışmanlık firmalarından en yüksek verimi sağlayabilmek için insan kaynakları danışmanlık seçimi kısmında araştırmalar yapılmalıdır. Araştırmalar sonucunda çalışmanın hedeflendiği firmalar ile görüşülüp gerekli karşılaştırmalarda yapılıp akabinde seçilmeli ve çalışılmalıdır. 

İnsan kaynakları danışmanlık firmaları son günlerde işe alım süreçleri için oldukça gözde bir sektör haline gelmiştir. Danışmanlık firmaları ile yapılan anlaşmalar sonucunda firmanın sahip olduğu değeri arttırdığı gözlemlenmiştir. İnsan kaynakları yönetim danışmanlığının amaçlarını şu şekilde listelemek mümkündür;

 • İnsan gücünün verimli, doğru zamanda ve doğru yerde kullanılmasını sağlamak,
 • Personellerin seçme ve yerleştirme süreçlerine yardımcı olmak,
 • Personellerin şirkete olan bağlılığı, performansı, çalışanlar arası ilişkisi ve şirkete sağladığı katkılarının tespit edilip ödüllendirilmesi veya terfi edilmesini sağlamak,
 • İş alım sürecinde doğru personelleri seçerek firma değerinin yükseltilmesi,
 • Kişinin en çok mutlu ve memnun olarak verimli çalışacağı pozisyonun belirlenmesi

Tüm bunlar insan kaynakları danışmanlık firmalarındaki profesyonel personeller tarafınca gözlemlenerek hareket edildiğinde şirketin değer kazanması kaçınılmaz bir hale geliyor. Burada şirketin değer kazanmasındaki etkiyi danışmanlık yönetim firması dolaylı olarak sağlamaktadır. Direk etki eden detay personellerin mutluluğu ve memnuniyetinin sağlanmasından dolayı şirket değer kazanır. Bundan dolayı insan kaynakları danışmanlık firmaları bu süreci güzel analiz eder ve yönetirse başarı derecesi artar.

İnsan Kaynakları Danışmanlık Firmaları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsan kaynakları danışmanlık firmaları çalışma yapacak şirketin en önemli yapı taşlarından birisidir. Danışmanlık firması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var. Eğer bu detaylar atlanarak bir seçim yapılacak olursa başarı ile beklenen sonuç, başarısız bir şekilde bitebilir. İnsan kaynakları danışmanlık firmaları seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Çeşitli danışmanlık firmalarına başvurarak aralarında karşılaştırma yapılmalıdır,
 • Seçim yaparken alanında uzman olan şirket tercih edilmelidir,
 • İnsan kaynakları danışmanlık firmalarının avantajları göz önünde bulundurulmalıdır,
 • Firmaların sunduğu hizmet ve referanslarının incelenmesi gerekir.

Tüm bunlar uygulandığında en doğru ve başarıya götüren insan kaynakları danışmanlık firması seçimi yapılmış olacaktır.