İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

Dünyada bilinen en eski Aile Anayasası, 250 milyar dolarlık Mitsui Şirketi'nin kurucusu Mitsue Haçirobei tarafından 1694 yılında Japonya'da hazırlanmıştır. Bilinmeyenlerin de olduğu anlaşmaların varlığı bizleri düşündürmüyor değil.

Volkswagen ,BMW, Ericsson, Bosch ,Sabancı aileleri gibi Performans odaklı şirketler var. Bunlardan sadece 586’sı halka açık. Borsada işlem görenlerin sayısı ise sadece 300. Bu şirketlerin tamamına yakını Aile Şirketi. Aile şirketlerinin çok azı iyi işleyen bir Aile Anayasası'na sahipler.

 

Almanya’ya baktığımızda, Anonim Şirket sayısında Türkiye nin çok gerisinde olduğunu görmekteyiz.22000 civarında A.Ş olmasına rağmen nerdeyse % 65 i halka açık. Alman ekonomisi bütün dünyada krizden etkilenmeyen tek ekonomi

 

Türkiye’de kuruculardan bazıları vakıf kurarak şirketlerinin kurumsallaşmasını sağlamak istiyor. Bir kısmı ise Sabancı ailesi gibi Aile anayasası ile kurumsallaşmaya çalışıyor

Aile anayasası meselesi Türkiye’de son dönemde çok popüler oldu, herkes aile anayasası oluşturmaya çalışıyor ama henüz alınmış bir sonuç yok. Çoğunlukla yapılmış olmak için yapılıyor gibi bir izlenim var. Kültür farklılıkları dikkate alınmadan dışarıdan getirilen bu tür uygulamaların başarı şansı az görülüyor.

Batıda ise yaygın olarak "Aile Konseyi" uygulamalarını görüyoruz. Özellikle 3 ve 4'üncü kuşağa taşınan gruplarda bu tür sistemlerin başarıyla uygulandığı görülüyor. 

 

Örneğin,

  • Volkswagen ve Audi'nin sahibi Pietsch,
  • BMW'nin sahibi Quandt,
  • Ericsson'un sahibi Wallenberg
  • Bosch'un sahibi Bosch aileleri 

Bu şirketlerin "Aile Meclislerinde, bireylerin gelirlerinden kişisel harcamalarına, yönetime katılmaktan eğitimlere kadar her konu konuşuluyor. Ayrıca, şirketlerin yeni yatırım ve önemli ortaklıkları da görüşülüp, yönetim kuruluna görüş de veriliyor

Aile anayasasının kuşaklar arası iletişimsizliği çözmede etkili olduğu gözleniyor. Anayasasız şirketlerin kurucuların başına bir şey geldiğinde yaşananları her gün medyadan izliyoruz. Aslında iletişimsizlik bilimsel temellere dayanıyor

 

Kuşaklar boyu zirvede kalabilmenin koşulları neler olabilir, Aile Anayasası nasıl oluşturulmalı veya varsa revize edilmelidir..

 

İşletme körlüğü sendromuna girmemek için bir danışman koordinatörlüğünde hazırlanmalıdır.

  • Ailenin genç, yaşlı tüm bireylerinin yerel/ kültürel iletişimine açık tercihan yerel bir danışman tavsiye edilir.
  • Danışmanın ailenin faaliyette olduğu sektörlerde üst düzey yöneticilik yapmış olması tercih edilmelidir
  • Aile anayasasının her bir maddesi ortak akla hitap etmelidir.
  • Aile anayasası performans kriterlerine dayanmaları ve şüphesiz kriterler ölçülebilir olmalıdır.
  • Aile anayasası her 3 yılda bir revize edilmesi tavsiye edilir. Revizyonda Aile konseyindeki üyelerin oybirliği şarttır.

İşletmelerdeki sistem sağlıklı hale getirilmesi ile şirket kurumsallaşarak geleceğin büyük firmaları arasında kendine yer bulabilecektir. Bu kapsamda aile şirketi yönetim hizmetleri ile firmalar uzun ömürlü olmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz. yilmaz@ortakakildanismanlik.com