İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

İşe alım ajansı ya da danışmanlık şirketleri sizlere iş fırsatlarını bildirerek yardımcı olurlar. İşverenler danışmanlık şirketlerinden farklı sebeplerden dolayı yararlanmak isteyebilirler. Danışmanlık şirketleri arasında finansal ve yönetim türünde hizmet sunan şirketler yer almaktadır. Peki danışmanlık şirketleri ne yapar ve ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?
Deneyimsiz adaylar için yeni iş ilanlarını yayınlayabilirler. Aynı zamanda bir alanda işten çıkarma yapılacağı zaman başka bir alanda iş verirken çok fazla görünür olmazlar. Yatırımlarınızın değerlenmesini sağlayabilen danışmanlık şirketleri rakip işyerlerinden kendi işe alım süreçlerini ve faaliyetlerini gizleyebilirler.
İşe alım süreçleriyle ilgili olabilecek şekilde personel bulunmadığında danışmanlık şirketlerinden destek alınabilmektedir. Pek çok farklı kuruluş belirli işler, sektörler veya belirli coğrafi alanlar üzerinde uzmanlaşmıştır.

İşveren firmalar ajanslara ya da danışmanlık firmalarına başvurdukları zaman boş olan pozisyon doldurulduğu zaman ödeme yaparlar. Danışman kişiler uzmanlık alanlarınız dışında da faaliyet gösterebilmenizi sağlayabilmek için sizlere profesyonel destek sunarlar.


Danışmanlık Şirketleriyle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Aile işletmeleri, şirketler ve KOBİ’ler de dahil olmak üzere üretim yapan otomotiv, tekstil, hazır giyim, gıda, inşaat, mobilya ve daha pek çok farklı sektördeki şirket yer aldıkları sektördeki sahada uygulamalı, uygulanabilir ve sürdürülebilir projelerde bulunmak istiyorlarsa danışmanlık şirketlerine başvurmak durumundadır.

Danışmanlık şirketleri sürdürülebilir projelerinizde sizlerin yanında olarak deneyimleriyle sizlere katkı sağlar ve sorunlarınıza hızlı, alternatif çözümler üretirler. Mevcut kaynakların doğru şekilde kullanılabilmesi, işletme maliyetinin doğru şekilde hesaplanabilmesi ve işletme için fayda sağlamayan durumların iyileştirilmesiyle yeniden yapılandırılması sürecinde yer alırlar.

Şirketler ile işbirliği yaptığınız takdirde işletme maliyetlerinizin de doğru şekilde hesaplanabilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer danışmanlık şirketlerinden destek almak isterseniz sizler de Ortak Akıl’ı tercih edebilirsiniz.

Danışmanlık Şirketleri

Danışmanlık şirketleri, alanında uzmanlaşmış olan kişi veya kişilerin kazanmış oldukları bilgi ve tecrübeleri, belirlenmiş bir zaman içerisinde hizmet verdikleri yerlere tanımlanmış, istenilen işe uygun bir yöntemle aktarılması ve başarılı olunmasını sağlamaktadır. Bu konuda önemli olan durum; danışman olarak çalışılacak kişilerin, yapılması istenilmiş iş üzerindeki belirlenmiş alanda, profesyonel ve tecrübeli kişiler olmaları gerekmektedir. 

Danışmanların sahip olduğu tecrübeler, hizmet verilmekte olan kuruluşun bulundurduğu vizyondan daha farklı ve tamamen yenilikçi olmakta, hizmet verdiği sektöre yenilikler katmaktadır. Bununla birlikte danışmanlık şirketi, tarafsız olarak hizmet verdiği kuruluşun çıkarları doğrultusunda hareket etmekte, elde edilen sonuçları bu kurumla paylaşarak yol gösterici planlamalar oluşturmaktadır.  

Danışmanlık şirketlerinin görevi; karşılaşılmış olan bütün problemleri çözmek değildir. Hizmet alınmış olan danışman da bu konuda, birlikte çalışmış olduğu kuruluşun yöneticisi, personeli vb. değildir. Ancak danışman, çalışanların hoşgörüsünü kazanmadan verim sağlayamaz. Bu durumda ise, yöneticilerin kararlarına müdahale edilmez ve emirler verilmez.

 

Danışmanlık hizmeti alacak işletmeler, gelişim sağlamak için bu durumu tercih etmektedir. Bu durumun temel sebebi, küçük ve orta büyüklükte olan işletmelerin, teknik, yönetimsel, iletişim, pazarlama vb. bilgileri konusunda bir çok alanda kendi kadrolarında, alanında uzman personel bulundurmamasından kaynaklanmaktadır. Genellikle farklı alanlarda tecrübe isteyen bilgilere odaklanılması zaman kaybı olarak nitelendirildiğinden dolayı, bu tip bilgileri danışman şirketler ile gidermektedir. Danışmanlık hizmetleri genel olarak pek çok alanda hizmet vermektedir. 

Danışmanlık Hizmetleri

Belirtilmiş olan bu danışmanlık hizmetlerinde ülkemizde çok sayıda danışmanlık şirketi bulunmakta ve birçok bireysel danışman hizmeti de verilmektedir.

 • Yönetim Danışmanlığı Hizmeti
 • Üretim Danışmanlığı Hizmeti
 • İnsan Kaynakları Danışmanlığı Hizmeti
 • Pazarlama Danışmanlığı Hizmeti
 • Finans ve Muhasebe Danışmanlığı Hizmeti
 • Satın Alma Danışmanlığı Hizmeti
 • Ar-Ge Danışmanlığı Hizmeti
 • İdari Yönetim Danışmanlığı Hizmeti
 • Uluslararası İşlemler Danışmanlığı Hizmeti
 • Bilişim Danışmanlığı Hizmeti.
 • Fizibilite ve İş Planı Hazırlama Danışmanlığı Hizmeti
 • Anahtar Teslim Fabrika Kurulumu ve Makine Yerleşimi Danışmanlığı Hizmeti
 • Eğitim Danışmanlığı Hizmeti
 • Hibe ve Fon Danışmanlığı Hizmeti
 • Proje Yönetimi Danışmanlığı Hizmeti
 • Marka ve Patent Danışmanlığı Hizmeti

Yönetim Danışmanlığı

Yönetim danışmanı, danışmanlık hizmeti almış olan kurum veya kuruluşların çalışma performansının ve iş süreçlerinin analizlerinin gerekli zamanlarda yapılmasını sağlayarak, çalıştığı yere tam katkı sağlayan personeldir. Yönetim danışmanının, çalıştığı şirketlerde üretimi arttırmak ve son derece verimli olmak iki ana prensibi olmaktadır. Bu konuda danışmanlık kabiliyetine ve özelliklerine sahip olan yönetim dışında hizmet verenler sayesinde, hizmet almış şirket organizasyonunda çözüm seçeneklerinin geliştirilmesi ve doğru zamanda doğru yerde uygulamaların yapılma işlemleri, yönetim danışmanı tarafından sağlanır.

Görevleri

Hizmet verdikleri iş yerlerinde büyümeyi, gelişmeyi en üst noktaya çıkarma, gerekli önerilerde bulunma ve şirkete değer kazandırma yönetim danışmanına verilecek görevlerdir. Yönetim danışmanları işletme yeteneklerini kullanmakta ve gereken yerlerde uzmanlıklarını ortaya koymaktadır.

 Problem çözmeyi kendi amacı olarak gören yönetim danışmanı, iş yerinin bulunmuş olduğu konumdan daha da ileriye gidebilmesi için çalışmakta, ürün geliştirme, hedef müşteri isteklerini anlama, yorumlama ve verimlilik artışını en üst seviyeye taşımayı amaçlamaktadır.

Ülkemizdeki Danışmanlık Şirketleri

Ülkemizde etkin olan danışmanlık firmalarını işe alım süreçlerine genel olarak bakıldığında, büyük olan kuruluşların, yabancı ve yerli danışmanlardan farklı olarak, uluslararası anlamda isim yapmış danışmanlık firmaları ile çalışıldığını görmek mümkündür. Finans veya banka kuruluşlarının bu uluslararası olan firmalara önem vermeleri daha küçük yapıda olan danışman firmalar için kapıları kapatmış gibi gözükse de daha küçük olan işletmelere hizmet veren danışmanlık firmalarının da başarılı olduğu görülmektedir. 

Ülkemizde büyük danışmanlık firmalarından geriye kalan danışmanlık firmaları ise yine bünyesinde son derece profesyonel ve uzman kadrolar bulundurmaktadır. Bu kadroları üzerinden işinizin son derece olumlu bir şekilde ileriye taşınmış olduğu görülmektedir. Genel olarak danışmanlık şirketleri kadroları, çoğunluğu emekli olmuş ve uzman olduğu işlerden ayrılarak danışmanlık girişiminde bulunanlardan oluşmaktadır. 

 WhatsApp
İletişim