İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Dünyadaki işletmelerin %80’ini oluşturan Aile Şirketleri kurumsallaşırken şirket yönetiminde aile ilişkilerinin kurumsallaşamaması ve şirket yönetiminin bir sonraki nesle sağlıklı bir şekilde aktarılamaması Aile şirketlerinin ömrünü kısaltıyor.

Aile Şirketlerinin başarısı

Kurucu patron olan babanın hiç ölmeyecekmiş gibi davranarak, şirket içinde uzun vadeli yönetim stratejileri oluşturmaması kötü sona giden yolda atılan ilk yanlış adımı oluşturuyor.  Şirketi kurup belirli bir noktaya taşımış olan girişimci, emeğini ve zamanını şirketini geliştirmeye adadığı için yönetimden ayrılmakta güçlük çekiyor.

Babanın işten çekilmesi durumunda ise boşalan koltuğa kimin oturacağı konusunda mantıklı karar verme yetisini kullanamayan aile bireyleri, duygusal dürtüleri ile seçim yapıyor. Ayrıca kardeşler arasında yaşanan kıskançlık, birbirleri üzerinde egemenlik kurma dürtüleri ve tabii ki para hırsları da, birçok aile şirketinin sonunu hazırlıyor.

 

Peki, Ne Zaman Devretmeli?

Yönetimi bir sonraki kuşağa devretmek için bir yaş sınırı olmalı. Saygınlığını yitirme endişesi birinci kuşak iş adamlarının yönetimi devretme sürecini geciktirmelerine sebep olmaktadır. Deneyimlerime göre 65 ve hatta 80’lerde yetki devri şirketleri zora sokuyor. Şirket yönetimini devretme yaşı 60 ve aşağısı olmalı. Yönetime geçecek genç kuşak 25 yaşında şirkette sorumluluklar almaya başlamalı, 35 yaşında işe hazır olmalı ve ortalama 40 yaşında bayrağı teslim almalıdır. Gecikmeler şirketin geleceği için tehlikeli olabilir.

Tecrübelerime göre yönetimi devralacak genç kuşak iyi bir eğitimin ardından en az 3 yıl şirket dışında bir kurumda çalışmalı, ardından şirkette farklı görevler alarak kendini geliştirmeli ve şirketi yönetecek vasıfları kazanmalıdır.

 Aile Şirketi için hazırlanacak Aile Anayasası, şirket yönetiminin bir sonraki nesle aktarılırken izlenecek yolun planlı olmasını sağlıyor.

Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık,  pek çok aileye Aile Anayasası hazırlamış olmanın deneyimi ile alanında uzman danışman kadromuz ile bizzat ailenin yapısal dengeleri ve şirketin kurumsal kimliğini dikkate alarak aile şirketlerine uygulanabilir  Aile Anayasası Hazırlama Danışmanlığı Hizmeti sunar.

İşletmeler ve aile şirketleri için  ÇÖZÜM Ortak Akıl Yönetim ve Kurumsallaşma Danışmanlığında !

(Şirketiniz için doğru çözümü arıyorsanız bizimle iletişime geçin.)