İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketlerinde akıl karıştıran konulardan biri de maaş sistemi oluyor. Aile üyelerinin maaşlarının hangi kriterlere göre belirleneceği konusunda fikir ayrılıkları da ortaya çıkabiliyor. Maaş sisteminin belirlenmesinde dikkate alınması gereken iki farklı unsur bulunuyor.

  • Aile üyesinin şirket içerisinde fiilen bir görevde bulunup bulunmadığı
  • Aile üyesinin icrai görevlerde bulunup bulunmadığı 

Bu iki unsurun göz önünde bulundurulması durumunda maaş sisteminin çok daha problemsiz bir şekilde belirlenebileceğini ve böylelikle  verimlilik noktasında da bir fayda elde edilebileceğini belirtebiliriz.

Aile Şirketlerinde Maaş Sistemi

Maaş Sistemi Aktif Çalışan Aile Üyeleri İçin Nasıl Olmalı?

Özellikle aile bireylerinin fiili olarak bir görevde bulunması durumunda yaptığın işin niteliğinin dikkate alınarak ücretlendirme  yapılması tüm dünyada en çok tercih edilen seçenek oluyor. Çünkü herhangi bir departmana yönetiyor olmak ile o departmanda çalışıyor olmak farklı sorumlulukları kapsar. Dolayısıyla ücretlendirmenin de bu doğrultuda yapılması ve işin niteliğini mutlaka göz önünde bulundurulması tavsiye ediliyor.

Sadece aile üyesi olan şirket içerisinde fiili bir görevde bulunmayan aile verilerinin ücretlendirmesi de ise genellikle dikkate alınan unsur akrabalık ya da ortaklık ilişkisi oluyor. Genellikle bu gibi durumlarda aile şirketinde aktif olarak görev ve sorumluluk alan aile üyeleri daha yüksek bir ücretlendirme ile maaş sistemine dahil ediliyor. Ancak ortaklık  anlaşmaları ve sözleşmeler gibi durumlar söz konusu olduğunda tahmin edebileceğiniz gibi tablo değişiyor.

Maaş Sistemi Görüşmelerinde Uzlaşma Sağlanamazsa Ne Yapılmalı?

Aile şirketlerinin maaş sistemlerinde aile bireyleri  için belirlenecek olan ücret karşılıklı görüşme ile karar verilmesi gereken bir unsurdur.  Ancak bu görüşmeler her daim uzlaşma ile sonuçlanamayabiliyor. Uzlaşma sağlanamaması durumunda  verimlilik de düşüyor ve bu durumda kaçınılmaz bir son olarak şirket başarısını çok yakından etkiliyor. Peki, maaş görüşmeleri ve ücretlendirme konusunda bir uzlaşma sağlanamadığında ne yapılmalı?

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda ortak akıl olarak bizimle iletişime geçebilir ve sorunun en kısa sürede çözülmesi için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Aile üyeleri ile görüşerek ortak bir karar almanıza yardımcı oluyor ve böylelikle kurumsallaşmanın önüne geçen en önemli sorunlardan biri olan maaş sistemi probleminden kurtulmanıza yardımcı oluyoruz.  Bizimle hemen iletişime geçmeniz durumunda sunduğumuz danışmanlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. tüm aile şirketleri için önemli olan maaş sistemine dair deneyimlerimizden yola çıkarak siz de rehberlik edebiliriz.