İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketlerinin tanımlamasında kuşak son derece önemli bir detaydır. Bir aile şirketinden söz edebilmek için kuşak değişimin iki ve üstü olması kriterine yer açılıyor. Aile şirketlerinde kuşak değişimi oldukça önemli olan bir kavram ve oluşumdur. Zamanı geldiğinde kuşak değişiminin veliahtta devredilmesi gereklidir. Bu kuşak değişiminde veliahttın birden çok olması durumunda ise aile duygusallığından çok şirket mantığının baz alınması son derece önem taşır.

Aile şirketinde devamlılığın sürdürülebilmesi için kuşak değişiminin zamanın yapılması da gerekir. Gecikmeli olan kuşak değişimleri ya da iki kuşak ve daha fazlasının aynı şirket içinde farklı fikir detayları ile bir arada bulunması da uzun vadede şirkette zarar verebilecek olan duruma sebep olur.

Aile Kuşak Değişimde Neye Dikkat Edilmeli?

Aile şirketinde kuşak değişimi işleminde farklı uygulamalar yer açılıyor. Aile şirketlerinde yönetici durumunda olan eski kuşak ile yöneticiliğe aday olan kuşağın bir süre beraber çalışması esas alınır. Bu aşamada yeni kuşak için pişme denilen tüm uygulama ve kararlara da hâkim olmasının sağlanması esas kabul ediliyor.

Aile şirketlerinde kuşak değişimlerinde ise vadenin fazla uzatılması şirket içinde zıt kararlara ve farklı birçok sese neden olabilir. Bu neden ile kuşan değişim zamanlaması ne çok erken zamanda ne de çok geçe kalarak yapılmamalıdır. Erken yapılan kuşak değişimi deneyimsizlik sonucu şirketin sonuna neden olabilirken geciken durumda aynıdır.

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşmanın Önemi

Aile ve şirket kavramları birbirine zıt birimler olarak yer almasına karşın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aile şirketleri bir hayli fazladır. Bir şirkete aile şirketi denilebilmesi için en az iki kuşaktır aynı akrabalık bağı ile yönetimin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu aşamada aynı zamanda kurumsal bir yapının da firmaya kazandırılması son derece önem taşır.

Kurumsallaşma aile şirketinin sürdürülebilirliğine etki ederek uzun vadeli olarak avantaj sağlayacak olan bir tercihtir. Sadece şirketin sürdürülebilirliğine etki etmesi ile değil aynı zamanda aile içinde de oluşabilecek olan olumsuzluklarında yaşanmaması anlamına da kurumsallaşmanın temelinin ilk etaptan itibaren atılarak nepotizm duygusundan arındırılması gerekir.