İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

Türkiye’de ekonominin yüzde 95’ini aile şirketleri oluşturmaktadır. Genel istatistiklere göre dünyada ve Türkiye’de aile işletmelerinin sadece yüzde 5’i üçüncü kuşağa geçebilmektedir. Aile şirketlerinde en önemli sorun günlük planlar yapılarak, stratejik planlama yapılamamaktadır. 

Ortak Akıl Yönetim Danışmanlığı olarak  aile şirketlerinde kurumsallaşma süreçlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır.

  • Profesyonel yönetici, üst düzey yönetici veya bir birim yöneticisi şirketteki bazı problemleri aşmak konusunda çıkmaza girdiğinde destek konusunda bizlere başvurmakta konu ile ilgili hangi desteklerin alındığında sürece dair bilgiler verilmektedir.
  • Aile içi sorunlar yaşayan aile şirketleri, problemler baş gösterdiğinde büyükçe yoğun olan kısmı şirketin yapısından kaynaklanmaktadır. Bizler bu durumlarda devreye girerek şirketin sorunlarını öne alarak işlemeye başlıyoruz. Eğer bu durum şirket yapısından aile içinde başka bir problem ile yaşanıyorsa bu duruma yönelik çalışma olarak "aile anayasası" düzenlemelerini gerçekleştiriyoruz.
  • Aile şirketlerindeki kurumsallaşma akışının sağlıklı ilerleyebilmesi için istenen ailenin de bu konulara destek vermesidir. Kuralları ilk olarak ailenin işler halde tutması ve bunu devamettirmesi tarafımızdan yüksek önemle şirketlerimizden istenmektedir.
  • Kurumsallaşma adımları ve sürecinde aile şirketlerinin kurallara kati suretle riayet etmesi ve tam destek vermesi gerekmektedir, yöneticilerin bu anlamda yönlendirilmesi ve kurumca yüksek oranda desteklenmesi gerekiyor.
  • Bütün bu çaba ile geldiğinde ve kurallara uygulandığında hem ailenin, hem şirketin kurumsallaşma süreci hayata geçmiş oluyor.
  • "Kurallar doğru konulmalı, vizyon doğru çizilmeli, ekip doğru yönlendirilmeli, ailenin veya işletme sahibinin bunlara sahip çıkması gerekir. Ardından sabır gösterilmesi gereken bir süreç şirketleri bekliyor olacaktır” 

Ortak Akıl Yönetim Danışmanlığı aile şirketlerinde Kurumsallaşma Danışmanlık hizmetlerinde saha deneyimlerini pekiştirerek aile şirketlerinin Kurumsallaşma çalışmalarında aktif bir görev almaktadır. Farklı sektörlerde yüzlerce aile şirketlerinin Kurumsallaşma çalışmallarını yapmıştır.