İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketleri ile ilgili olarak  merak edilen unsurlar arasında görevlendirme süreçleri de bulunuyor. Ancak bu konuda kararın tamamen kuruluş aşamasında aileler tarafından verildiğine belirtebiliriz. Mutlaka belirli bir prosedür kapsamında aile şirketlerinde görevlendirme  yapılması gerekmiyor. Bu nedenle aileler görevlendirmeyi kendi içlerinde anlaşarak gerçekleştiriyor.

Görevlendirme esnasında aile  üyelerinin uzmanlık alanları ya da aldıkları eğitimler de göz önünde bulunduruluyor. Böylelikle her bir görev alanı için en uygun olan kişinin tespit edilmesi ve görevlendirmenin yapılması en çok tercih edilen yöntem oluyor. Ancak görev alanlarının aile anayasası kapsamında değerlendirilmesi çok daha akılcı bir seçenektir. Aile anayasası pek çok sorunun yaşanma olasılığını ortadan kaldırır.

Aile Anayasasının Önemi

Aile anayasası ile aile şirketlerindeki tüm görev alanları ve sorumluluklar net bir şekilde belirlenir. Bununla birlikte  aile şirketlerinin belirli kurallara bağlanması aile anayasası ile mümkün olabiliyor. Kişiler değişse bile kurallar baki kalıyor ve böylece aile şirketlerinin geleceğe çok daha güvenli adımlarla ilerlemesinden  söz edilebiliyor. Özellikle şirketi gelecek nesillere de taşımak isteyenler  tercihini aile anayasasından yana kullanıyor.

Bu noktada devreye aile anayasası nasıl oluşturulur sorusu giriyor. Aile anayasasının oluşturulması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği gibi konularda danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.  Aile şirketlerinin görev ve sorumluluklarının belirlenmesinden aile anayasasının oluşturulmasına kadar her konuda sunduğumuz danışmanlık hizmetlerinden siz de faydalanabilirsiniz. Konuyla ilgili bizimle hemen iletişime geçin.