İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketleri için finansal konular da en az işleyiş kadar önem taşıyor. Bu nedenle aile şirketlerinde gelir gider takip etme konusuna titizlikle yaklaşılması gerekiyor. Genellikle gelir ve gider takibi ile aile üyelerinden bir ya da iki kişi ilgileniyor. Daha büyük olan aile şirketlerinde ise bu takip kurulan bir birim tarafından yapılıyor ve bu birimin başında da yine aile üyelerinden biri bulunuyor.

İşleyişin sorunsuz bir şekilde devam etmesi bakımından elbette finansal çalışmaların da aksamadan yerine getirilmesi gerekiyor. Ancak bu mükemmel işleyişin her daim yakalanamadığı da bir gerçek! Kimi zaman kuşak farkı gibi nedenlerden doğan anlaşmazlıklar gelir gider takibi konusunu da kapsayabiliyor.

Mutlaka Aile Anayasası Oluşturulmalı!

Öncelikle söz konusu problemleri ve benzer sorunları ortadan kaldırmak için mutlaka bir aile anayasasının oluşturulması gerekiyor. Bu anayasada aile üyelerinden her birinin görev alanı ve sorumlulukları belirlenir. Bu sayede hiçbir aile üyesi bir diğer aile üyesinin görev alanına müdahale edemez ve pek çok problem de bu sayede önlenir.

Aile anayasasının gelir ve gide takibi noktasında yaşanabilen bazı sorunlara da köklü bir çözüm getirdiğinden söz edebiliriz. Özellikle şirketin bir sonraki nesle aktarılırken yaşanabilecek çeşitli sorunların da bu yolla ortadan kaldırılabileceği biliniyor. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aile anayasası hakkında da tarafınıza detaylı bilgi aktarabiliriz.