İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketlerinde yaşanan en büyük sorunlardan biri de ayrılık oluyor. Şirket içi verimliliği ciddi düzeyde düşürebilen aynı zamanda kurumsallaşmanın önündeki en büyük engellerden biri olarak da görülebilen ayrılık, bazı aile şirketlerinde de kaçınılmaz bir son olarak değerlendirilebiliyor. Özellikle büyüme evresinde olan şirketlerde bu problemin çok daha yoğun bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz. Çünkü büyüme evresinde fikir ayrılıkları daha net bir şekilde kendini belli edebiliyor.

Aile şirketlerinde ayrılık

Şirketlerde Ayrılık Kararının Nedenleri

Genellikle 2. Ve 3. Kuşakların aile şirketlerinde katılması ile birlikte kurucular ile bu kuşaklar arasında yaşanan  çatışmalar, fikir ayrılıkları, uyuşmazlıklar nihayetinde ayrılık kararı alınmasını beraberinde getirebiliyor. Bu gibi durumlarda genellikle kardeşler arasında da ayrılık yaşanıyor ve kardeşler yollarına farklı şekillerde devam etme kararı alabiliyor. Kurucuları yeni jenerasyonlara çok fazla yetki vermek istememesi  en temel ayrılık nedenlerinden biri oluyor.

Zira kuşaklar arası görüş ayrılıklar, özellikle karar alma mekanizmasının devreye girdiği zamanlarda  daha net gözlemlenebildiği için bu durumda rota yetkilere çevriliyor.  Yeni jenerasyonun daha az yetkiye sahip olması durumunda söz konusu çatışmalar daha ciddi boyutlara varabiliyor. Çünkü bu durumda yetkinin olmamasından kaynaklı olarak  yeni jenerasyonların fikirleri karar alma mekanizması tarafından devre dışı bırakılıyor.

Gençlere Daha Fazla Yetki Veren Şirketler Güçleniyor

Yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki yeni jenerasyonlara daha fazla yetki verilmesi aslında aile şirketlerinin büyümesini ve güçlenmesini sağlıyor. Özellikle Avrupa'da faaliyet gösteren aile şirketleri mercek altına alındığında, yeni jenerasyonun daha fazla yetki ile donatılması durumunda %8 ila %16 arasında bir büyüme gösterebildikleri dikkatlerden kaçmıyor. Ancak bu noktada kurucu olan kuşağın yeni kuşağa güven duymaması gibi önemli bir problem devreye giriyor.

Aile şirketlerinde  durum ayrılık aşamasına varmadan önce sorunun çok iyi masaya yatırılması bu problemi kökten çözebilir. Aile şirketlerinde yetkilerin tam olarak belirlenmesi ve aile anayasasının hazırlanması gibi pek çok farklı yöntemle  bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu noktada devreye Ortak Akıl olarak biz giriyoruz. Tecrübelerimizin ışığında uzman ekiplerimiz ile danışmanlık hizmeti sunuyoruz.   

Aile şirketlerinde ayrılık aşamasına varmadan önce sorunların sunduğumuz danışmanlık hizmetleri sayesinde ortadan kaldırılması mümkün olabilir. Bu konuda size daha detaylı bilgi aktarmamız için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacak. Sunduğumuz danışmanlık hizmetleriyle şirket sorunlarını çözerek verimliliği artırabilirsiniz.