İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

Aile şirketlerinde yönetim süreci  şirketlerin başarısıyla da çok yakından ilgilidir.  Söz konusu aile şirketleri olduğunda yönetim sürecinin muntazam bir şekilde  ilerlemesi çok daha fazla önem kazanıyor. Çünkü aile şirketlerinde kuşak çatışmaları, çıkar uyuşmazlıkları gibi pek çok farklı problem yaşanabiliyor.  Dolayısıyla aile şirketleri nasıl yönetilmeli sorusunun yanıtının büyük bir titizlikle ele alınması gerekiyor.  Öncelikle kurumsallaşma sürecinin tamamlanması gerektiğini belirtelim.

Aile Şirketleri Öncelikle Kurumsallaşma Sürecini Tamamlamalı!

Kurumsal firmalarda  kişiler değil kurallar  ön planda olduğu için aile şirketleri kurumsallaşma süreçlerini tamamladıklarında  gerek kuşak çatışmaları gerekse çıkar uyuşmazlıkları gibi pek çok konuda önemli bir yol kat edilmiş oluyor.  Dolayısıyla bu gibi sorunların verimlilik ya da sürdürülebilirlik gibi farklı sorunları beraberinde getirmesinin önüne geçilmiş oluyor.  Kimi durumlarda aile şirketlerinde pek çok konuda uzlaşmaya varılamıyor olması firmanın başarı grafiğinin düşüşe geçmesini beraberinde getirebiliyor. 

Haliyle bu gibi durumlarda  mutlu şirket ya da başarılı şirket gibi  kavramlar bir hayalden ibaret oluyor. Oysa sadece aile anayasası hazırlama gibi bir yol bile tüm bu problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.  Aile anayasasında tüm bireylerin görev ve sorumluluk alanları net bir şekilde belirtildiği için aile şirketleri nasıl yönetilmeli gibi sorular da kendiliğinden yanıtını bulmuş oluyor.  Dünya genelinde yüzlerce aile şirketinin artık aile anayasasına sıcak baktığını belirtmek gerekir.

Aile Anayasası İle Yönetimin Genel Hatları Netleşir!

Aile anayasasının şirketleri neler kazandırdığı  saymakla bitmeyen bir konu…  Söz konusu olan yönetim süreci ise aile anayasasının önemli bir ihtiyaç olduğunu belirtebiliriz. Dolayısıyla artık firmalar için bu anayasa bir seçenek olmaktan çıkıp bir zorunluluğa dönüşebiliyor. Aile anayasalarında her bir aile üyesinin iş iletişimlerinde genel çerçeveler çiziliyor. 

Dolayısıyla bir aile üyesinin bir diğer aile üyesinin görev alanına girmesi ya da sorumluluk alanında söz sahibi olmak istemesi gibi pek çok farklı problem köklü bir çözüm ile ortadan kaldırılmış oluyor. Yönetim sürecinde her bir yönetici kendi sorumluluklarını yerine getiriyor ve görevleriyle ilgili firma kurallarına uygun kararlar alıyor. Bu konuda uzun yıllarda sunduğumuz danışmanlık hizmetlerimizden siz de faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece bizi aramak!