İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketleri için kurumsallaşma süreci çok büyük bir önem taşıyor. Klasik bir şirketin kurumsallaşması  aile şirketleri ile kıyaslandığında çok daha kolay olabiliyor.  Aile şirketlerinde kişisel anlaşmazlıklar, kuşak çatışmaları ve benzer konular kurumsallaşma sürecini maalesef sekteye uğratabiliyor.  Bu nedenle aile şirketlerinde kurumsallaşma konusunda çok daha hassas bir şekilde yaklaşması ve doğru bir yol haritası izlemesi gerekiyor.

Aile şirketleri kurumsallaşma sürecinde nasıl bir yol izlemeli?

Öncelikle aile şirketlerinde kurumsallaşmanın gerçekleşebilmesi için görev tanımlarının net bir şekilde belirlenmiş olması gerekiyor. Bununla birlikte şirket içi kuralların ve mevzuatın da yine net bir şekilde belirlenmiş olması  kurumsallaşmanın en önemli başlangıç adımlarından biri olarak algılanmalıdır. Hem yetkilerin hem de sorumlulukların objektif bir gözle değerlendirilerek netleştirilmesi, olası kişisel anlaşmaları önlemek adına dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Kurumsallaşma Aşamasında Duygusal Kararlar Almayın!

Bu aşamada yapılan en büyük hata duygusal davranmak ve duygusal düşünmek oluyor.  Kurumsallaşma sürecinde duygusallığa yer yoktur ve mutlaka görevlerin, sorumlulukların  doğru kişilere verilmesi gerekiyor.  Aksi halde mükemmel bir kurumsallaşma süreci uygulanmış olsa bile bu kurumsallaşmanın devamlılığı sağlanamayacaktır.  Temellerin sağlam bir şekilde atılması için duygusal değil mantıklı düşünülmesi ve davranılması gerekiyor.

Kurumsallaşma aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da mali konuların dikkatli bir şekilde takip edilmesidir.  Gelir ve gider dengesini sağlamaktan faturalandırmaya kadar her türlü finansal işlemin belirli kurallar çerçevesinde ele alınması ve bir mevzuata bağlanması gerekiyor. Şayet karşılıklı tartışma ve ikna yöntemi işe yaramazsa bu durumda bir  rotanızı firmamıza çevirmenizde fayda olacak.  Kurumsallaşma sürecinin olası en kısa sürede ve en sorunsuz şekilde tamamlanması için sunduğumuz danışmanlık hizmetlerinden siz de faydalanabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmetlerinden Destek Alın!

Kurumsallaşma aşamasında yapılan basit bir hatanın şirketin geleceği üzerinde belirleyici bir rol oynadığını unutmamak gerekiyor.  Temeller ne kadar sağlam atılırsa  aile şirketlerinin başarı grafiği o kadar yüksek olur ve başarının sürdürülebilirliği de kolaylıkla sağlanabilir. Bu nedenle sunduğumuz danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız ve uzman ekiplerimizin çalışmalarından destek almanız şirketinizin geleceği konusunda büyük önem taşıyor.