İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul
Bize Ulaşın

Aile şirketi olmayı sadece avantajlı ya da sadece  dezavantajlı bir durum olarak değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü aile şirketleri avantaj ve dezavantajları  ile birlikte değerlendirilmelidir. Aile şirketlerinin avantajlarına baktığımızda karşımıza çıkan ilk unsur çok çalışılıyor olmasıdır. Aile üyelerinin her biri  aile şirketini daha da büyütmek amacıyla yoğun çalışma temposuna gönüllü olarak girebilirler.

Güven yine bir diğer avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Aile bireyleri zaten birbirlerini tanıdıkları ve birbirlerine güvendikleri için bu noktada herhangi bir problem yaşanmıyor.  Bununla birlikte kararların çok daha kısa sürede alınabiliyor olmasını da avantajlar listesine eklemek gerekiyor. İşleyiş çok daha hızlı oluyor çünkü çok sayıda kişi ile görüşülmesi de imza alınmasına gerek kalmıyor. Bir anlamda prosedürlerin daha az olması işleyişe olumlu bir yansıma yapıyor.

Aile Şirketi Olmanın Dezavantajları

Dezavantajlar dendiğinde de akla gelen ilk unsur kan bağı nedeniyle yönetimin zorlaşıyor olmasıdır. Genellikle aile şirketlerinin kurulduğu yıllarda konu ile ilgili bir problem yaşanmıyor. Ancak şirketler büyümeye başladığında aile ilişkilerinin şirkete olumsuz bir yansıma yapmasıyla da sıklıkla karşılaşılıyor. Kuşak çatışmaları ve bu çatışmalara bağlı olarak  büyüme sürecinin sekteye uğraması dezavantajlardan bir diğeridir.

Bununla birlikte aile şirketlerinde mal varlığının çok fazla olmaması da borçlanmaya sıcak bakmayı gerektiriyor. Buna sıcak bakmayan aile şirketleri büyüme hedeflerini yakalayamıyor ve dolayısıyla gayrimenkullerin az olması  dezavantajlar listesinde yer alıyor.