İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile ile ve akrabalar ile iş yapabilmek her zaman göründüğü kadar kolay olmayabilir. Aile şirketinde başarılı olmak çoğu zaman zorlayıcı olabilmektedir. Ancak bazı kurallara dikkat ettiğiniz zaman şirketinizi geliştirmeye de başlayabilirsiniz.

Aile şirketlerinde dikkat edilmesi gereken en temel konu kimseyi ayırmamaktır. Aile diyerek geçmeden artık bir iş yaptığınızı kabul etmelisiniz. Aile şirketlerinde yaşanan en büyük sorunlardan olan bu sorunu halletmeye özen göstermelisiniz. Örneğin, bir şirket sahibiniz ve oğlunuz büyük bir hata yapıyor ya da şu an elde ettiği tecrübesiyle bulunduğu yeri hak etmiyor. Bu durumda oğlunuza destek olursanız zararlı çıkan siz olmaya başlayabilirsiniz.

Kurumsallaşın

Şirketinizi sürekli daha kurumsal bir hale getirin. Aile şirketi diyerek orayı eviniz şeklinde kullanmayın. Çalışanlarınıza karşı olan saygınızı kaybederseniz doğru sonuçlar elde edemezsiniz. Kurumsallaşabilmek için ne gerekiyorsa elinizden geleni yapmaya çabalayın. Patronların işe alımlarda mülakata girmesi kadar şirketi küçük gösterebilecek az konu olduğunu unutmayın. Bu tür durumlarda profesyonel adımlar atın.

Liderler Yetiştirmeye Özen Gösterin

Liderler yetiştirmeye her zaman büyük bir özen gösterin. Ömür boyu şirketinizin başında kalmak istemeyeceğiniz ya da kalamayacağınız ihtimallerini asla unutmayın. Şirketin sürekliliğini sağlayabilmek istiyorsanız arkanızdan daha sağlam çalışabilen ve lider ruhlu olan kişilerin gelmesi gerektiğini unutmayın.

Felsefeinizi Belirleyin

Şirketinizin işletme boyutunun herhangi bir önemi olmayabilir. Belli prensipleriniz olduğu sürece sürekli daha ileriye doğru gitmeye başlayabilirsiniz. İş disiplininizi elden bırakmayarak hareket ettiğiniz zaman başarıyı her zaman yakalayabilirsiniz.

Uzlaşmacı Olun

Bütün şirketlerde olduğu gibi aile şirketlerinde de yönetim kurulları olacaktır. Yönetim kurulunu en az ayda 1 defa toplamaya ve bir araya getirmeye çalışın. Şirket ile ilgili bir karar almak isterseniz mutlaka bu konuda ortaklaşa kararlar verin.

Aile şirketlerinde başarılı olabilmenin çok zor olmadığını ancak büyük bir özen ve disiplin gerektirdiğini asla unutmayın. Bu adımları takip ederek sizler de aile şirketinizi profesyonel bir şekilde yönetmeye başlayabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.