İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketleri için son derece önemli olan unsurlar aynı zamanda en çok hata yapılan konulardır. Bunlar arasında aile şirketinde hisse paylaştırma da bulunuyor. Hisselerin nasıl paylaştırılacağı elbette aile üyelerinin kendi kararlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Burada kritik olan unsur tüm aile üyelerinin hisse paylaşımı noktasında uzlaşmaya varmış olmasıdır ki asıl sorun da burada yaşanıyor.

Bu durumda yapılması gereken en akılcı seçim, aile anayasasının oluşturulmasıdır. Çünkü aile anayasasında her bir aile üyesinin görevleri, sorumlulukları, yetkileri net bir şekilde belirlenir. Buna bağlı olarak hisse paylaşımı da aile üyelerinin görev ve sorumlulukları dikkate alınarak yapılabilir. Dolayısıyla uzlaşmaya varılması için en büyük engel ortadan kalkmış olur.

Hisse Paylaşımı Aile Şirketlerinde Krize Neden Olabiliyor!

Sadece ülkemizde değil, tüm dünya genelinde hisse paylaşımı maalesef aile şirketlerinde krize sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle aile şirketleri temelinden sarsılıyor ve kısa zamanda çöküş evresine geçiliyor. Çünkü mutlu şirket tablosu söz konusu hisse paylaşımı olduğunda yerini bir anda kriz ortamına bırakıyor.

Bu durum en çok verimliliği etkisi altına alıyor. Oysa tüm bu süreci çok daha profesyonel bir yaklaşım ile çözmek mümkün olabilir. Profesyonel bir bakış açısı eşliğinde hisse paylaşımının yapılabilmesi için tercih edilebilecek yöntemlerden biri de danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaktır. Aile şirketleri danışmanlık hizmeti aldığında bu konuya nasıl bir çözüm getirebilecekleri konusunda da pek çok fikir edinmiş oluyor.

Hem aile anayasasının oluşturulması hem de hisse paylaşımı ile ilgili danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için rotanızı hemen Ortak Akıl olarak firmamıza çevirebilirsiniz. Bu alanda uzmanlaşmış olan ve dünyanın pek çok ülkesinde aile şirketlerinin tercih ettiği başarılı modellere hakim olan danışman ekiplerimiz sizin için de hizmet sunabilir.