İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketi adı üstünde aile bağları ile birbirine kenetlenen kişilerin bir arda kurdukları ya da yönettikleri birimlerdir. Aile şirketleri günümüzde en çok rastlanan şirket türleri arasında yer almakta olup bazıları başarıları ile hayranlık uyandırırken çoğunluğu ise kapatılır ya da kısa sürede iflas eder.

Aile şirketi yönetilirken dikkat edilmesi gerekenler arasından yer alan statü farklılığının aile içine yansıtılmaması kuralı ise birçok şirketin yükselmesine ya da iflasına sebep olan temel nedendir.

Aile Bağlar ile Şirketin Karışması

Aile şirketi yönetilirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan aile bağları ile şirketin karışması en önemli detaylardır. Aile içinde uzmanlığı olmayan ama saygı duyulduğu için kişinin üst göreve verilmesi kadar yetenekli olan kişinin de alt göre de kalması yanlıştır. Bu anlamda aile kavramının duygusallığı şirketin de bu duygusal alanda yönetilmesine etki ederek firmanın sonunu hazırlar.

Aile şirketlerinde yapılan hatalarda aynı zamanda aileden olmayan fakat firmada çalışan kişilerin her daim alt kadro ya da statüsüz olarak nitelendirilmesidir. Bu durum ise elinizin altında olan cevheri görmemenize ya da kaçırmanıza sebep olabilir.

Şirket İşlerinin Aile İçine Yansıtılması

Aile şirketlerinin sonunu getiren ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise şirkettin işlerinin aile içine yansımasıdır. Bu iki farklı durum ile görülür. Birincisinde şirket işlerinin aile sofrasına taşınarak burada tartışılması şeklinde görülürken kincisinde ise iş yerindeki statüye göre aile içinde de statünün belirlenmesi durumundur.

Ailenin aile olduğu ve bu duygusal yapının da şirket işleri sebebi ile zarar görmesi de kaçınılmaz olur. Bu nedenlerden dolayı şirket işlerinin aile içine yansıtılması her iki durum içinde de olumsuz sonuçlarında doğmasına etki eder. Hem firma bu anlamda zarar görürken hem de aile ilişkilerinin bozulmasına sebep olunur.

Aile şirketlerinden dikkat edilmesi gereken bir başka detay ise her görev için akraba ya da tanıdığın görevlendirilmesidir. Bu anlamda konu ile ilgili daha deneyimli kişilerin alınması daha avantaj sağlayacak olan tercih olarak dikkat edilmesi gereken bir detaydır.