İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketlerinde işleyiş süreçleri diğer şirketlere göre biraz daha farklı olabilir. Ancak aile şirketlerinin başarısız olabileceği bilgisi tamamen yanlıştır. Bu tür şirketler doğru adımları takip ederek gayet başarılı olabilirler. Peki aile şirketi büyütülür ve işin sırrı nedir?

Aile şirketiniz var ise dikkatli olmanız gereken en temel noktalar arasında kimseyi ayırmamak olmalıdır. Örneğin, şirketiniz var ne oğlunuz büyük bir hata yapıyor diyelim. Siz sürekli olarak oğlunuzu ayırarak ona destek olursanız şirketinizi aşağıya doğru çekmiş olursunuz. Aile şirketlerinde sonuç olarak sadece akrabalarınız çalışmayacak. Diğer personellerinize yapılan haksızlık ortaya çıktığı zaman onlar arasında motivasyon düşmeye başlar.

Kurumsallaşmaya Doğru İlerleyin

Şirketinizi kurumsallaştırmaya özen gösterin. Aile şirketi diye disiplini elden bırakmayın. Çalışanlarınıza karşı saygınızı kaybederseniz olumlu sonuçlar elde edemezsiniz. Kurumsallaşabilmek için gereken tüm adımları profesyonel bir şekilde takip edin.

Liderler Yetiştirin

Liderler yetiştirmeye gayret edin. Ömür boyu aile şirketinin başında kalmak istemeyebileceğinizi göz önünde bulundurun. Şirketin sürekliliğini sağlayabilmek için arkanızdan sağlam çalışanların da gelmesi gerekmektedir. Bu durum şirketinizi büyütürken aynı zamanda eğitimli ve tecrübeli bireyler yani liderler yetiştirmekle de alakalıdır.

Şirket Felsefesi Belirleyin

Şirketinizin işletme boyutu çok da önemli olmayabilir. Belli prensiplerinizin olması daha önemli olabilir. İş disipliniyle hareket ettiğiniz zaman başarıyı yakalayabilirsiniz. Şirketiniz için kurallar koyun. Örneğin, oğlunuzun diğer çalışanlardan geç gelmesine asla izin vermeyin.

Uzlaşmacı Olun

Bütün şirketlerde olduğu gibi aile şirketlerinde de yönetim kurulu olmaktadır. Yönetim kurulunu ayda bir defa bir araya getirmeye çalışın ve gündemi değerlendirin. Şirket ile ilgili karar almak isterseniz müzakere yapın.