İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Aile şirketlerinde şirket içi motivasyon etkinlikleri yapılması çalışanların motivasyonlarının yüksek tutulması açısından son derece önemlidir. Verimliliğin yükselmesi için şirket içi ve personel uyumunun en üst düzeyde olması gerekmektedir. Çalışanların mutlu olması şirketin daha iyi noktalara gelmesi demek olduğu için bu noktada aile şirketlerinin sahiplerinin de üzerinde düşünmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır.

Kurumsal motivasyon etkinlikleri mesai saatleri içerisinde yapılacak olan çalışmalara her zaman için olumlu olarak yansıyacaktır. Bu tarz etkinliklerin düzenlemeleri yapılıp insan kaynakları yetkilisi tarafından yönetime sunulmalıdır. Yapılacak olan aile şirketi içerisindeki kültür sanat spor faaliyetleri ile ilgili her türlü etkinlik, çalışanlarında kurumsal yapı içerisinde aileden biri oldukları izlenimini yaratacaktır. 

Klasik Müzik Motivasyon Kaynağı

Klasik müzik, yaratıcılık ve verimlilik konusunda son derece yararlıdır. İş yaşamının yoğun stresinden kurtulmak ve uzaklaşmak istiyorsanız yapacağınız şirket motivasyon etkinlikleri arasında klasik müzik dinletisi yer alabilir. Ofiste, plazada ve üretimin olduğu her yerde yapılacak dinletiler, çalışanların kendilerini daha iyi hissetmesine de yardımcı olacaktır. Seçilecek olan müziklerin psikolojik anlamda dramatik ya da fazla hareketli olmamasına dikkat edilmelidir. İş konsantrasyonunu bozmayacak şekilde ve dikkati dağıtmayacak tarzda klasik müzik seçimleri yapılmalıdır. Müzik seçimlerinde dinleti şeklinde söz içermeyen sadece enstrümental şekilde çalan müzikler çalışanların ruhunu da dinlendirecektir.

Stresi Azaltabilecek Partiler

Happy Hour olarak da adlandırılan parti saatleri çalışan kişilerin üzerindeki stresi azaltarak sosyal iletişimlerini güçlendirecektir. İş dünyasında genellikle cuma günleri düzenlenen bu etkinlikler aile şirketlerinde de motivasyon kaynağı olabilmektedir. Çalışanların üstleri ve birbirleriyle olan ilişkileri de Happy Hour sayesinde daha güçlü bir hale gelebilmektedir. Hafta sonları dışında aylık olarak o ay içerisinde doğan personellere doğum günü parti organizasyonları yapmak ve şirket tarafından hediye ile taçlandırmakta faydalı olacaktır.

Hafta Sonu Etkinlikleri

Mesai saatleri içerisinde çalışanlarınızın bir arada olmasını ve stres atmasını sağlayabilecek etkinlikler yapamıyorsanız, hafta sonları yemek ve piknik gibi özel etkinlikler organize edebilirsiniz. Çalışanların bir arada olabileceği ve özellikle cumartesi akşamları düzenlenebilecek eğlenceler sayesinde çalışan motivasyonu yüksek tutulabilir. Hafta sonu etkinlikleri özel yaşam kapsamında sürekli yapılamasa da yaza merhaba, kışa hoş geldin gibi dönemsel etkinlikler şeklinde yapılabilmektedir. Aile şirketleri için, kuruluş yemek organizasyonlarında özellikle tüm çalışanların katılımı sağlanarak birlik ve beraberlik içerisinde büyümenin keyfine hep birlikte başarıldığı duygusu da aşılanmış olacaktır.

Ödüllü Oyunlar ve Özel Yarışmalar

Çalışma günlerinin belirli zamanlarında iş arkadaşlarının ve iş sahiplerinin sosyalleşebilmelerini sağlayabilecek ödüllü oyunlar ve özel yarışmalar düzenlenebilir. Bu oyunların sonunda ödül olması eğlence ve rekabetin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Şirketler çalışanlarını kendi belirleyecekleri yarışmalardaki tatlı rekabet sonrasındaki ödüller ile sosyal yaşam saatlerini daha keyifli hale getirebileceklerdir. Bu oyunlarda seçilecek olan hediyelerin maddi karşılıklarının çok yüksek olmamasına ve kazanında kaybedeninde durumdan hoşnut olabilecek şekilde seçilmesine dikkat edilmelidir.

Gezi Etkinlikleri

Çalışanlar ile birlikte hafta sonu şehir içi veya dışında bir gezi organize ederek şirketin bütünlüğüne olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Tarihi ve turistik yerlerin şirket olarak gezip görülmesi çalışanların entelektüel birikimlerine de katkı sağlamaktadır. Çalışma arkadaşlarınızın bireysel gelişimi iş hayatına da yansıyacaktır. Gezilere kariyer günleri, fuarlar ve sanatsal etkinlikleri de dahil edebilirsiniz. Bu tarz gezi etkinlikleri şirketlerin üst kademedeki yöneticilerine olan saygınlıklarını daha da artıracaktır. Gezilerde yapılacak olan organizasyonlarda maliyet şirket tarafından karşılanacağı için motivasyonu yükseltecek fakat bütçeside uygun olacak yerlerin seçilmesi önemlidir. Özellikle tatil kavramından uzakta kalan personeller var ise onlara bir kat daha iyi gelecektir.