İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A2 Blok Kat:3 No: 160 Yeşilköy İstanbul

Günümüzde ticaret rekabetin maksimum düzeyde olduğu alanların başında gelir. Öncelikle işletme veya şirket sahibi olan kişiler varlıklarını devam ettirmek ve zaman içerisinde adım adım büyümek isterler. Öncelikle başarılı olmak isteyen firmaların çağa ayak uydurmaları teknolojik yenilikleri yakından takip ederek faaliyet gösterdikleri iş kolu ile ilgili yeni icatları kullanmaları önemlidir.

Faaliyet gösterdiği sektörler ilgili kendine misyon ve vizyon belirleyen para ve insana yönetme yeteneği iyi olan şirketlerin büyüme hızları yüksek olacaktır. Şirketler Yapı itibarıyla insan ile benzerlikler gösterir. insanların temel ihtiyaçlarını duvarları kadar işletme ve şirketlerinde temel ihtiyaçları bulunmaktadır. Öncelikle varlığını devam ettirmesi akabinde çağır ve ciro hesabı yapılması ben bütün bunların bir plan ve proje çerçevesinde değerlendirilmesi şirketin varlığını muhafaza edecektir.

İşinizin Her Ayrıntısına Hakim Olun

Faaliyet gösterdiğiniz iş kolu ile ilgili bütün ayrıntılara hakim olmanız sürekli olarak ortaya çıkabilecek yenilikleri takip etmeniz başarılı olmanızı sağlayacaktır. Online haberleri, piyasa göstergeleri sürekli olarak takip etmeli iş kolunuzla ilgili seminer, konferans ve fuarların takip edilmesi rakiplerinizin durumu ile ilgili takiplerinin yapılması başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca ekonomik durgunluk ve küresel krizlerin olma ihtimallerine karşı b planın varlığı hayatta kalmanızı ve akabinde iş hayatındaki büyümenizi sağlayacaktır. Sahip olduğunu bilgi birikimini doğru yerde ve doğru zamanda kullanmanız önemlidir. Hızlı hareket etmeli ve gereksiz bilgi ve alakasız işlemlerle zaman kaybetmemeniz başarılı olmanızı sağlayacaktır. Tam olarak bilgi birikimini hızlı davranmak için kullanan şirketler büyüyecektir. Karşılaşma ihtimaliniz bulunan olumsuz durumlara karşı şirketinizi nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerekir.

Etik Kurallar Çerçevesinde Faaliyet Gösterin

Şirketinizle ilgili atacağınız adımların mutlaka toplumsal değerleri destekleyen yapıda olması gerekir. İşletmesi ve itibarınızı zedeleyecek tutum ve davranışlardan uzak durarak insana saygılı çevreye duyarlı politikalar geliştirmelisiniz. Korku, panik ve endişe oluşturacak tutum ve davranışlardan uzak durarak güven duygusu geliştirecek faaliyetlerde bulunmanız önemlidir. Şirket kurmak isteyen kişiler toplumsal değerleri iyi bilmeli ve bunlara zıt politikalardan uzak durmalıdır.

Topluma rağmen şirketlerin başarılı olması imkansızdır. Hedef kitlenin talep, beklenti ve kültürel değerleri şirketlerin faaliyetlerine doğrudan etkilemektedir. Toplumsal değerlere saygılı ticaret ahlakına Uygun faaliyet gösteren şirketler kalıcı başarıyı elde edecekler. Hedef kitleyi aldatıcı faaliyette bulunan şirketlerin zamanla böyle şeyler yapma yok olmaları kaçınılmazdır.

Adım adım şirket nasıl büyütülür?

Mevcut Müşterilerin Muhafaza Edilmesi

Mevcut müşteri beklentilerini dikkate almadan yeni müşteri arayışına giren işletmeler büyümek yerine daralmaya gitmektedir. Yapılan araştırmalarda mevcut müşterilerini muhafaza etmek için yapılan iyileştirmelerin yeni müşteri kazandırdığı ortaya çıkmıştır. Faaliyet gösterdiğiniz işletme veya şirketten ilk defa mal ve hizmet satın alan müşterilerin memnun olmaları durumunda bu davranışları tekrarladıkları görülmüştür.

Özellikle müşterilerinizin alışveriş tercihlerini iyi analiz edilerek çeşitli stratejiler geliştirmelisiniz. Mevcut müşterileriniz şirketinizden memnun olacak şekilde mal ve hizmet aldıklarından bunu çevrelerine tavsiye etmeleri ve yönlendirme yapmalarını talep edebilirsiniz. Mevcut müşterilerinize kullanarak ulaşmak istediğiniz hedef kitleye erişim imkanı elde edersiniz.

Müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizle ilgilenme ihtimali bulunan kişilerin varlığını sormalı, çeşitli kampanya ve indirim kodları kullanarak hedef kitleyi teşvik etmeli, sosyal medyayı aktif kullanan müşterilerinize gerekli etiketleme ve paylaşımları yapmalar noktasında talepte bulunabilirsiniz. Bu sayede mevcut müşterileriniz şirketinizin büyümesine yardımcı olur.

Risk Almaktan Korkmayın

Birçok işletme uygulamak istedikleri yeni stratejilerin karlılık ve ciroyu artıracağını bildikleri aldı cesaret edemeyerek hayata geçirmezler. Faaliyet gösterdiği alanda bilgi birikimi ve tecrübe ile kişiler bütün testleri değerlendirerek bu doğrultuda cesaretli davranıp adım atmaları gerekiyor. Ancak risk değerlendirmesi yapılırken çok büyük risk teşkil eden başarı oranı düşük stratejilerden vazgeçmek daha sağlıklı bir davranış şekli olacaktır. Adım adım şirket nasıl büyütülür sorusuna karşılık verilebilecek en önemli cevap kalifiye iş gücü ve stratejik davranan yönetim ile mümkündür. 

Şirket Maliyetlerini Minimum Seviye İndirim

İşini büyütmek isteyen şirketler maliyetleri arttırarak bu hedeflerine ulaşmaları mümkün değildir. Maliyetlerinin yükselmesi ileride işinize yapacağınız yatırımları engelleyecek ve nakit akışındaki dengesizliğin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Müşterilerinize ulaşmayı hedefleyen şirketler maliyetleri düşürerek bu hedefe daha çabuk gerçekleştirebilirler. Maliyetleri düşürmek için bazı yaklaşımlarda bulmak gerekir.

Bunlardan bir tanesi kazancı düşük olan ürün ve hizmetleri tasfiye etmek, pazarlama ve satış stratejilerinde stok devir hızlarında iyileştirme yapılmalıdır. Maliyetleri düşüreyim derken personel ve müşteri memnuniyetsizliğini ortaya çıkarabilecek tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekiyor.  Müşteri ve çalışan memnuniyeti sağlayabilirseniz başarıyı elde edebilirsiniz. 

Pazar Payını Artıracak Faaliyetler Yapın

Üretmiş olduğumuz mal ve hizmetleri hedef kitleye ulaştırabilmek için ve pazardaki yerinizi artırmanız için bazı faaliyetlerde bulunmanız gerekir. Yeni mağaza açmak Pazar payını artıracaktır. Yerine göre fiziksel bir mağaza veya online satış mağazası şeklinde olabilir. Ürünlerinize pazarlayabileceğiniz farklı müşteri grupları belirlemeli ve bu hedef kitlenin beklentileri doğrultusunda ürünlerinizi güncellemeniz gerekiyor. Sosyal medya reklamları özel kampanyalar sektördeki pazar payınızı arttıracaktır. Başarılı olmanın en önemli şartlarından bir tanesi ne yapmaları gerektiğini iyi bilen yöneticilerin varlığıdır.

Ürün Ve Hizmetleri Çeşitlendirilmesi

Hizmet verdiğiniz sektör ile direkt olarak bağlantılı ürün ve hizmetlerinin verilmesi önemlidir. Mevcut müşterilerinizin benzer taleplerini dikkate alarak bu doğrultuda kendinizi sürekli olarak güncellemeniz gerekir. Kendini güncellemeyen ve ürün çeşitliliği sağlamayan şirketler için iş işten geçmiş sayılır. Örneğin evcil hayvan satan bir petshopun hayvan yemi satması veya kafes satması açısından önemlidir. Söz konusu olan işletmenizin başarısı ise en uygun büyüme stratejisini belirlemeniz gerekir.

Tüm bunlara dikkat ediyoruz ama aile şirketimiz olduğu için kurumsallaşmak da zorlanıyoruz diyorsanız aile şirketlerine kurumsallaşma danışmanlığı hizmetimiz için iletişime geçebilirsiniz.