Şirketler İçin Durgunluktan Çıkış Rehberi: Pazar Çeşitlendirme

Pandemi sonrası Rusya-Ukrayna savaşı ve enflasyon etkisi, merkez bankalarının “şahin” yaklaşımları başta ABD ve AB olmak üzere gelişmiş pazarlarda durgunluğu tetiklerken, bu bölgelere ihracat yapan şirketleri yeni çıkış yolları aramaya itiyor. Diğer yandan, dünya ekonomisinde dönem dönem yaşanan durgunluklar, şirketleri zorlamakla birlikte stratejik fırsatları da beraberinde getiriyor. Böylesi süreçlerde bir ya da birkaç pazara bağlı kalmayarak pazar çeşitlendirme stratejilerine yönelmek, hem riskin dağıtılması hem de yeni gelir kaynaklarının yaratılması için kritik bir öneme sahip.

Peki, şirketler böyle dönemlerde nasıl bir yol haritası izlemeli?Yeni pazarlarda nasıl aksiyon almalı? Neleri yapmalı? Nelerden uzak durmalı?

Değerlendirme ve Araştırma

Öncelikle “durgunluk analizi” yaparak, mevcut pazarlarınızda talep düşüşü olup olmadığını belirleyin. Ardından şimdi olmasa bile, bir gün mevcut pazarlarınıza “durgunluğun” vurabileceğini göz önünde bulundurarak yeni pazarlarda potansiyel fırsatlar için araştırma yapın. Özellikle Çin ve Hindistan gibi büyük nüfusları ve hızla genişleyen orta sınıfları ile göz kamaştırıcı pazarları içeren Asya-Pasifik, kentleşmenin ve kalkınmanın merkezindeki Afrika ve Latin Amerika ileambargo sonrası yeni fırsatlara ev sahipliği yapan Rusya gibi hızla büyüyen bölgelere odaklanın.

Sektörel Fırsatları İzleyin

Her bölgenin spesifik sektörel fırsatları vardır. Örneğin, Afrika’da enerji ve inşaat, Latin Amerika’da otomotiv ve Rusya’da enerji ve tarım potansiyeli ile ön plana çıkmaktadır. Sektör-spesifik fırsatlara odaklanın. Bunun için ihracat danışmanlarından ve pazar araştırmanın gücünden faydalanın.

Uygun Fiyat Stratejisi Geliştirin

Yeni pazarlara giriş yaparken fiyatlandırma stratejilerinizi gözden geçirin. Yerel tüketici talebine ve satın alma gücüne uygun bir fiyatlandırma yapın. Yükselen pazarlara herkesin göz diktiğini ve yerel üreticilerle de çetin bir rekabete girişmeniz gerektiğini unutmayın.

kurumsallaşma

Kültürel ve Dil Farklılıklarını Göz Önünde Bulundurun

Yeni pazarlara adapte olabilmek için kültürel farklılıklarını anlamak ve dil bariyerlerini aşmak esastır. İhracat biriminiz yoksa kurun ya da danışmanlıklarla bu durumun üstesinden gelin.Yerel tüketicinin ilgisini çekebilmek için pazarlama ve reklam faaliyetlerinizi yerelleştirin.

Aile Şirketleri ve KOBİ’ler İçin Özel Taktikler

Özellikle KOBİ’ler ve aile şirketleri bu konuda “doğru bilinen yanlışlara” aldanır ve ihracata yanlış bir noktadan başlar. Oysa ki, veri odaklı karar almak pazara sadece giriş değil, uzun yıllar pazarda tutunma adına da hayata geçirilmesi gereken yaklaşım tarzıdır. Ancak doğru veriler ve piyasa istihbaratı şirketlerimizi pazarda “yıldızlaştırabilir”. Kısacası yerel ortaklıklar kurarak pazar penetrasyonunu hızlandırın. Yerel değerleri ve ilişkileri kullanarak güven inşa edin.

Dağıtım ve Lojistik Altyapınızı Güçlendirin

Yeni pazarlara giriş yaparken, dağıtım ve lojistik altyapınızı revize ederek müşterilere hızlı ve etkili bir şekilde ulaşın. Birçok hizmet sağlayıcı, sizin için buradaki yolu kısaltma fonksiyonunu seve seve üstlenecektir.

Dijital Dönüşüme Yatırım Yapın

Yeni pazarlarda rekabet edebilmek için dijital dönüşümü hızlandırın ve teknolojik altyapınıza yatırım yapın.

Yerel İş Birlikleri ve Partnerlikler Kurun

Yeni pazarlara girmekte yerel iş ortaklıkları ve partnerlikler, adaptasyon sürecinizi hızlandırır ve maliyetleri azaltır.

Sürekli Öğrenme ve İnovasyon

Farklı pazarlardan elde edilen bilgilerle sürekli öğrenme süreci içinde olun. Kesintisiz “benchmark” yapın. Başarılı olduğunuz, olamadığınız, olmaya yaklaştığınız pazarların SWOT analizlerini yapın. Bu yaklaşım, şirketinizin global arenada rekabetçiliğini artıracaktır.

Eğitim ve Eğitim İhtiyaçlarına Öncelik Verin

Yeni pazarlarda faaliyet gösterirken personelinizin eğitimine yatırım yaparak hizmet kalitesini yükseltin.

Yeni Pazarlarda Regülasyon ve Yasalara Hakim Olun

Farklı pazarlarda faaliyet gösterirken yerel regülasyon ve yasal zorunluluklara hakim olmanız, sürpriz maliyetlerin ve yasal sorunların önüne geçmenizi sağlar.

Sonuç Olarak..

Durgunluk dönemlerinde şirketlerin başarılı olmaları, proaktif yaklaşımla yeni pazarlara açılma ve mevcut pazarlardaki pozisyonlarını güçlendirme yeteneklerine bağlıdır. Yeni pazarlara giriş yaparken özellikle Aile Şirketleri ve KOBİ’lerin yerel dinamiklere hâkim olması, hızlı bir adaptasyon ve sürdürülebilir başarı için kritiktir. Yeni pazarlara adaptasyon, sadece ekonomik fırsatları değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal dinamikleri de anlamayı gerektirir. Böylece “veri odaklı” ve “stratejik” kararlar çok daha rahat alınabilecek, kaynaklar doğru kullanılacak ve bu yaklaşım şirketlerin yeni pazarlarda sadece ekonomik değil, sosyal bir değer yaratmalarını da sağlayacaktır.

Çözüm Ortak Akıl’da.
Related Tags:
Social Share: