Yakından Tanıyın

Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık Kurucusu ve CEO’su, Yönetim ve Aile Şirketleri Danışmanı Dr. Yılmaz SÖNMEZ, 1 Eylül 1975 yılında dünyaya geldi. Başarılarla dolu bir ilk ve ortaöğretim hayatından sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü üst düzey dereceyle tamamlayan Dr. SÖNMEZ, Özel Hukuk Alanında Yüksek Lisans ve ardından MBA yaptı.

Uzun yıllar profesyonel yaşam içerisinde çeşitli yöneticilik görevleri üstlendikten sonra Brussels Capital University bünyesinde tamamladığı “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Stratejileri” başlıklı doktora tezi ile PhD unvanı almaya hak kazanan Dr. SÖNMEZ, 21. Yüzyılda Yöneticilik, AB Proje Yazım Eğitimi ve KOBİ Danışmanlığı alanında yüzlerce saat süren eğitimlere katıldı.

Dr. Yılmaz SÖNMEZ, 2006 yılında göz bebeği niteliğindeki Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık’ı kurdu.

DEİK, TABA Am-Cham gibi önde gelen iş dünyası STK’larında aktif görevinin yanı sıra, Türkiye’nin önde gelen işletmelerinde Bağımsız Yönetim Kurulu vazifesini üstlenen Dr. Yılmaz SÖNMEZ, hâli hazırda İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji alanında akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye’nin lider aile işletmelerinden yüzlerce iş insanını çatısı altında bulunduran Ortak Akıl İş Platformu Başkanlığı’nı da sürdüren Dr. Yılmaz SÖNMEZ, aynı zamanda ulusal ve uluslararası konferans ve etkinliklere eğitmen ve key-note speaker olarak da katılım sağlamaktadır.

Dr. SÖNMEZ’in alanında kaydettiği ilham verici başarılar, çeşitli dönemlerde Yılın Yönetim Danışmanı ödülüne layık görülmesiyle de perçinlenmiştir.

Girişimcilik serüveninde geride bıraktığı 20+ yılda 1000’den fazla eğitim ve konuşmanın yanı sıra, 100’den fazla şirkete danışmanlık hizmeti sunan ve yıllar içerisinde “Aile şirketleri doktoru” olarak da tanınan Dr. Yılmaz SÖNMEZ’in Uzmanlık Alanları şöyle sıralanmaktadır:

Yönetim Danışmanlığı, Kurumsalllaşma Danışmanlığı, Finans Danışmanlığı, Şirketler İçin 360 Derece Check-Up ve Yeniden Yapılandırma, Şirket Üst Yapılanmalarının Reorganizasyonu, Aile Şirketleri İçin Kurumsallaşma Danışmanlığı, Aile Anayasası Hazırlama, Veliaht Koçluğu ve Devir Süreçleri, Aile Şirketlerinde Müzakere, Arabuluculuk ve Moderasyon.

Son olarak aile şirketlerinin sürdürülebilir büyüme vizyonuna dair Aileyi Şirketleştirmek ve Şirketi Globalleştirmek isimli kitapları üzerinde çalışmalarını titizlikle sürdüren Dr. Yılmaz SÖNMEZ’in bugüne dek kişisel gelişim, işletme koçluğu ve aile işletmeleri konusunda yayımlanmış kitapları şunlardır:

• Sen Bir Hazinesin
• Öğrenilmiş Çaresizliği Yenmek
• Sıradaki Lütfen, Ben Aile Şirketi
• Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Stratejileri
• Aile Şirketlerinde Kazananlar ve Kaybedenler

Gelişmek, gelişirken geliştirmek, ailenin ve işletmenin geleceğini hazırlamak, işletmeyi bir öğrenen organizasyona dönüştürmek için liderin iç dünyasına dönmeye ihtiyacı var. İçiniz bir pınar, içinizi sizi birbirinize bağlayan ve dahası dünyaya bağlayan bir ağacın kökleri gibi. Ancak bu farkındalığa varan bir girişimci, bir lider olgunlaşabilir ve bir gün işletmenin anahtarını emin ellere gönül rahatlığıyla teslim edebilir. Unutmayalım ki, her bir lider, finansın, teknolojinin, çalışanların değil, kendi iç dünyasının da yatırımcısıdır”

diyen Dr. Yılmaz SÖNMEZ’i ve Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık’ı daha yakından tanımak için bizi arayın.